Magia wody
Całoroczna praca w programie podsumowana została 3 czerwca 2016r. podczas „Szkolnego Festiwalu 2.0.” zorganizowanego z okazji Dnia Dziecka- były gry i zabawy, stoiska z całorocznymi dokonaniami, stacje związane z życiem i twórczością Henryka Sienkiewicza, poszukiwanie skarbów oraz skrzyni pirackiej wraz z członkami Stowarzyszenia Na Rzecz Poszukiwań i Ratowania Zabytków, Trybuni Historii, ognisko oraz „spanie w szkole”.
Dokonania Zdzieszowickiej „Dwójki” zostały docenione przez ekspertów i jako jedna z niewielu szkół z Polski, została zaproszona na Ogólnopolski Festiwal Otwartej Edukacji „Szkoły z klasą 2.0” w Warszawie, który odbył się 5 i6 czerwca 2016r.
Naszą szkołę reprezentowali w stolicy uczniowie: Wiktoria Kupny, Klemens Czok i Patryk Łupak oraz Panie Katarzyna Lipiec i Dorota Woźniak. Uczniowie opowiadali o rodzinnej atmosferze szkoły, o nauce, technologii i komputerach, o sporcie, „Szkolnym czytaniu ze zrozumieniem”, „Odwróconych lekcjach”, o projekcie „Odkrywaj , eksperymentuj, dociekaj”, o wspaniałych relacjach uczeń- nauczyciel- rodzic oraz zaprezentowali efekty całorocznej pracy uczniów i nauczycieli dotyczące projektu edukacyjnego „Magia wody” .
Pierwszego dnia, podczas wizyty w Narodowym Instytucie Audiowizualnym nasi młodzi chemicy i mikrobiolodzy najpierw podziwiali dokonania uczniów innych szkół, a następnie sami przygotowali stoisko i opowiadali młodszym i starszym kolegom oraz ich nauczycielom o „wodzie”: oznaczali twardość i pH wody, zachęcali do oszczędzania wody i dbania o nią, prezentowali proces produkcji glicerynowych mydełek, zachęcali do picia wody mineralnej oraz badali „przechodzenie wody”- uzyskanie nowych kolorów–z wykorzystaniem różnokolorowych barwników spożywczych, wody i bibuły. Dzieci opowiadały również (wskazując odpowiednie zdjęcia na plakacie prezentującym projekt „Magia wody”), o wizycie w Oczyszczalni Ścieków w Zdzieszowicach, gdzie mieli możliwość dowiedzieć się w jaki sposób przebiega technologia biologicznego oczyszczania wody, jak bakterie radzą sobie z unieszkodliwianiem wszystkich zanieczyszczeń, co później dzieje się z czystą wodą. Powagi sprawie dodawał fakt , że nasze „Bystrzaki” udzieliły wywiadu do kamery na temat realizacji projektu „Szkoła z klasą 2.0” oraz krok po kroku zaprezentowały doświadczenie oznaczające twardość i pHwody. Poza tym kilkakrotnie wyjaśniali pojawiającym się Ekspertom tajemnice doświadczeń z wodą i ich wyniki.
Drugiego dnia, podczas wizyty w Służewskim Domu Kultury, dzieci wzięły udział w specjalnie dla nich przygotowanych warsztatach. Miały możliwość nauczyć się nowej dyscypliny sportowej You-Fo, uczestniczyć w ciekawych zajęciach z improwizacji oraz odbyć spacer akustyczny ulicami Warszawy. Dla dorosłych została przygotowana Konferencja „Eduspaces 21. Otwieramy szkołę!” poświęcona otwartym przestrzeniom edukacyjnym prowadzona w języku polskim i angielskim przez organizatorów projektu i zaproszonych gości z zagranicy
(Irlandia, Szwecja, Niemcy, Ukraina, Wielka Brytania).
Zdzieszowiccy uczestnicy „Ogólnopolskiego Festiwalu Otwartej Edukacji Szkoła z klasą 2.0” z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 2 wrócili do domu pełni imponujących doświadczeń i wrażeń. Mają już pomysły na kolejne działania i są gotowi do wprowadzania kolejnych zmian w celu „otwierania przestrzeni edukacyjnej”.