Wersja dla słabowidzących
Powiększ czcionkę za pomocą skrótu klawiszowego CTRL +, a pomniejsz za pomocą CTRL -
Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
Urząd Miejski
w Zdzieszowicach
Zakole Odry w Zdzieszowicach Bike Maraton Gmina Zdzieszowice Raj dla wędkarzy Zachód słońca

Niepełnosprawni mają swój drugi dom

W codziennym życiu nie zastanawiamy się ile trudu trzeba włożyć aby ułatwić funkcjonowanie całych rodzin, w których przynajmniej jedna osoba potrzebuje pomocy. Codzienne zmagania są żmudne i monotonne- tego wymaga dyscyplina terapii, ale „małe promyczki światła” – takie jak, „comiesięczna zabawa” rozjaśniają nam życie. Tak więc spotkania integracyjne w auli przy kościele św. Antoniego w Zdzieszowicach są momentem, w którym bawimy się i dzielimy doświadczeniami, poznajemy się nawzajem i znajdujemy rozwiązania do kolejnych trudnych przeciwności losu. Małe dzieci cieszą się i bawią, częstują słodkościami przygotowanymi przez dorosłych i solenizantów, składają sobie życzenia…

Tak powstaje społeczność ludzi, którzy wiedzą, że mogą na siebie liczyć w każdym momencie; zdzieszowickie stowarzyszenie SON działające od 24 lat (liczące 110 członków) ma w tym swój ogromny udział. Stowarzyszenie na co dzień jest miejscem (ul. Góry św. Anny 21a), gdzie podopieczni mogą najlepiej wykorzystać swój potencjał rozwojowy, a ich rodzice znajdują odpowiedzi na nurtujące pytania, związane nie tylko z rozwojem ich dziecka, ale również z ich najważniejszą rolą życiową - bycia rodzicem. Z pomocą doświadczonych terapeutów i specjalistów Stowarzyszenie spełnia swoją misję. W gabinetach rehabilitacyjnych, wyposażonych w specjalistyczny sprzęt, odbywają się zajęcia dla osób u których zdiagnozowano niepełnosprawność umysłową lub ruchową z dziedziny logopedii, fizjoterapii rozwojowej dzieci i niemowląt, rehabilitacji leczniczej, socjalizacji, leczenia wad postawy, terapii Integracji Sensorycznej i zajęć z pedagogiem specjalnym. W ramach integracji osób niepełnosprawnych organizowane są wspólne wyjazdy na pielgrzymki i wycieczki krajoznawczo- turystyczne, spotkania przy ognisku, zawody sportowe, bale i zabawy karnawałowe, comiesięczne spotkania połączone z mszą św.

Corocznie podopieczni otrzymują paczki z okazji zajączka i Mikołaja. Stowarzyszenie nie posiada stałych źródeł finansowania; utrzymuje się z dotacji Urzędu Miejskiego, darowizn i składek członkowskich. To wszystko za mało, aby prowadzić działalność na tak szeroką skalę. Mimo trudności SON działa i pomaga; niepełnosprawni (z gminy Zdzieszowice i spoza niej) mają swój drugi dom.

Rodzic - członek stowarzyszenia D.W.