Wersja dla słabowidzących
Powiększ czcionkę za pomocą skrótu klawiszowego CTRL +, a pomniejsz za pomocą CTRL -
Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
Urząd Miejski
w Zdzieszowicach
Zakole Odry w Zdzieszowicach Bike Maraton Gmina Zdzieszowice Raj dla wędkarzy Zachód słońca

Wieczornica w Januszkowicach dla Niepodległej!

100 lat Niepodległości Polski świętowaliśmy w sali Centrum Kultury i Edukacji w Januszkowicach, dokładnie w dniu Jej święta, a więc 11.11.2018 roku.

Z tej jakże niepowtarzalnej okazji, uczniowie PSP w Januszkowicach wraz z dziećmi z oddziału przedszkolnego przygotowali piękną Wieczornicę dla Niepodległej.

Po przywitaniu przybyłych mieszkańców oraz dostojnych gości, wśród których byli przedstawiciele władz gminy z panią burmistrz Sybilą Zimerman na czele, wybiła godzina spotkania z dużą Ojczyzną w naszej małej ojczyźnie – w Januszkowicach.

Od początku towarzyszyły nam narodowe barwy polskiej flagi, która wędrowała niesiona małymi rączkami dzieci z klasy II przez scenę do ludzi i od ludzi na scenę, przypominając, iż „czerwień to miłość, biel – serce czyste, piękne są nasze barwy ojczyste”. A gdy już wybrzmiały 4 zwrotki hymnu państwowego, w obrazach malowanych słowem, pieśnią, tańcem, muzyką…dzieci przedstawiły losy Polski od czasów saskich po I wojnę światową.

Niezwykła plejada Polaków, którzy przez ponad 100 lat w różny sposób przysłużyli się temu, by „Polska nie zginęła”, przewijała się przed oczyma widowni w niesionych przez dzieci portretach.  Portret marszałka Józefa Piłsudskiego wieńczył ten chwalebny pochód ku Niepodległej.
I nastał wreszcie upragniony dzień wolności, co obwieścili światu „gazeciarze”, a tuż po nich nastąpiła kanonada pięknych, radosnych słów: „Ojczyzna wolna, znowu wolna!” i wiele, wiele innych…

Bukiet pięknych patriotycznych pieśni i melodii, dawnych i współczesnych, pozwolił nam lepiej zobaczyć oczyma wyobraźni to, co słowem malowali młodzi recytatorzy i narratorzy.
Na koniec publiczność zachwyciła się jeszcze tańcem z szarfami w narodowych barwach klasy I i dała się porwać radosnej piosence wszystkich dzieci: „Kocham Cię Polsko!!!”.

Program bardzo się spodobał zgromadzonej publiczności, młodzi artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Po zakończonym występie zabrała głos pani dyrektor Ilona Kalińska. Podkreśliła rangę uroczystości, podziękowała zaproszonym gościom za przybycie oraz zaprosiła wszystkich do skosztowania tortu w kształcie, a jakże, biało-czerwonej flagi z napisem „ NIEPODLEGŁA 100. 1918 – 2018”. Ten pomysłowy prezent dla Ojczyzny, z okazji Jej urodzin, podarowany został przez Radę Rodziców, a upieczony przez jedną z mam.

Tym słodkim akcentem zakończyła się Wieczornica zorganizowana w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, zaś przybyli mieszkańcy i goście mogli świętować dalej nucąc patriotyczne pieśni.

IMG-20181112-WA0029.jpeg