Wersja dla słabowidzących
Powiększ czcionkę za pomocą skrótu klawiszowego CTRL +, a pomniejsz za pomocą CTRL -
Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
Urząd Miejski
w Zdzieszowicach
Zakole Odry w Zdzieszowicach Bike Maraton Gmina Zdzieszowice Raj dla wędkarzy Zachód słońca

I edycja turnieju Zdzieszowickiej Ligi Robotów

Dnia 11.03.2019 r. w hali sportowej  Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Artura Gadzińskiego w Zdzieszowicach odbyła się I edycja turnieju Zdzieszowickiej Ligi Robotów. Inicjatorem i pomysłodawcą projektu w ramach wolontariatu pracowniczego Arcelor Mittal Poland był Pan Paweł Gawron - informatyk i pasjonat robotyki, pracownik tejże firmy.

Celem imprezy adresowanej do uczniów szkół gminy Zdzieszowice i powiatu krapkowickiego było rozpropagowanie wśród dzieci i młodzieży robotyki jako integralnej dziedziny życia XXI wieku. Organizatorki imprezy, Jolanta Bula i Grażyna Michna - nauczycielki zajęć komputerowych, dołożyły wszelkich starań, aby cel został w pełni osiągnięty.

W ramach turnieju uczniowie klas młodszych rozegrali konkurencję w kategorii Ozoboty. Startowało 7 dwuosobowych drużyn z PSP nr 2 w Zdzieszowicach. Ich zadaniem było zaplanowanie na przygotowanych kartach pracy trasy przejazdu samochodem (Ozobotem) ze startu do celu, tzn. do domu. Na trasie musieli zatrzymać się na przystanku  (tankowanie auta), zaznaczyć odpowiednimi kodami prędkości  i dotrzeć do celu (mety) w jak najszybszym czasie. Wszyscy uczestnicy wykonali zadanie z powodzeniem.

Zwycięzcami okazali się:

I miejsce - Rafał Kipka i Dominik Kucharczyk,  kl.I
II - Wojciech Grądalski i Fabian Kaczmarzyk, kl.I
III - Anna Kąpała i Milena Kuder, kl.1


W grupie wiekowej klas IV - VI na zestawach klocków Lego BOOST odbyły się 2 konkurencje: jazda po linii i jazda po torze przeszkód.

W powyższych konkurencjach brali udział uczniowie gminnych szkół podstawowych: 3 drużyny z Januszkowic, 3 z PSP nr 2 w Zdzieszowicach.

Oto wyniki:

I miejsce - drużyna z PSP Januszkowice w składzie: Paweł Rosół, Patryk Wąsik, Daniel Richter
II miejsce - drużyna z PSP Januszkowice w składzie: Victoria Malek, Magda John
III miejsce - drużyna z PSP Januszkowice w składzie: Oliwia Goly, Dominika Kubina


W grupie wiekowej klas VII - VIII na zestawach klocków Lego MINDSTORMS rozegrano następujące konkurencje:

Lego SUMO
Lego LINE FOLLOWER

W tych konkurencjach uczestniczyło: 6 uczniów z PSP nr 2 w Zdzieszowicach oraz 9  z PSP nr 3.

Wyniki:

Lego SUMO
I miejsce - drużyna nr z PSP nr 2 w składzie: Patryk Łupak, Marek Pluta, Dominik Lepich
II miejsce - Kamil Bieńko z PSP nr 3
III miejsce - Patryk Nowicki z PSP nr 3

Lego LINE FOLLOWER
I miejsce - Kamil Bieńko z PSP nr 3

II miejsce - Ewa Schindzielorz z PSP nr 3
III miejsce - Rafał Tomeczek z PSP nr 3


Oprócz zmagań w poszczególnych kategoriach i grupach wiekowych, odbyła się impreza towarzysząca, której celem było zaprezentowanie możliwości różnego typu robotów (np. DOC'a, Dash&Dot'a i Photon'a) oraz Myszy interaktywnej. Zaproszeni "mali" goście (dzieci z Przedszkola nr 2 w Zdzieszowicach, uczniowie  kl. II z PSP z Żyrowej) wraz z gospodarzami imprezy - uczniami klasy  I i II z PSP nr 2 w Zdzieszowicach, nie tylko kibicowali swoim kolegom, ale także mieli okazję czynnego uczestnictwa w prezentacji robotów. Samodzielnie projektowali trasy Ozobotów i je pokonywali.  Była także możliwość skorzystania z gier interaktywnych, np. Scoottie Go! Przy każdym stanowisku pomocą i radą służyli uczniowie – wolontariusze z klasy VIII  PSP nr 2.

Ponadto przedszkolaki oraz młodsi uczniowie mogli  wznosić budowle z kolorowych kubków oraz układać je wg wzoru na macie.

Radość z zabawy i zainteresowanie dzieci problematyką robotyki było bardzo duże. Zawodnicy i goście imprezy wyrazili wolę uczestniczenia w kolejnej edycji turnieju. Projekt okazał się znakomitym sposobem na dobrą zabawę, która w skuteczny sposób integruje środowisko gminnych szkół. Ta impreza była zalążkiem przygotowywanego na maj/czerwiec 2019r. I Gminnego Turnieju Kodowania i Robotyki dla przedszkoli i uczniów klas I - III szkół podstawowych.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w turniejach:

 w maju - I Gminnego Turnieju Kodowania i Robotyki

 w czerwcu - turnieju Zdzieszowickiej Ligi Robotów

Autor: Janusz Pajkiert

GALERIA