Wersja dla słabowidzących
Powiększ czcionkę za pomocą skrótu klawiszowego CTRL +, a pomniejsz za pomocą CTRL -
Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
Urząd Miejski
w Zdzieszowicach
Zakole Odry w Zdzieszowicach Bike Maraton Gmina Zdzieszowice Raj dla wędkarzy Zachód słońca

Dla nas szkoła to nie tylko mury

Od września 2019 roku Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Artura Gadzińskiego w Zdzieszowicach bierze udział w programie Szkoła z Klasą 2.0. Organizatorami akcji są Fundacja Szkoła z Klasą, Centrum Edukacji Obywatelskiej i „Gazeta Wyborcza”, ze wsparciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Fundacji Agory.

Koncepcja wydarzenia oparta jest na metodzie design thinking (DT) - budowanie rozwiązań w oparciu o potrzeby całej społeczności szkolnej. Pod hasłem „Wespół z zespół - weź szkołę w swoje ręce” zrealizowaliśmy założony cel: „Szkoła wdraża do samodzielności w aspekcie praktycznym, poznawczym i społecznym, poprzez aktywną działalność w celu podnoszenia samoświadomości, samorozwoju osobowego i rozwijania kompetencji społecznych uczniów”.

Wszyscy nauczyciele naszej szkoły, w tym 12 z projektu (Jolanta Siekierka - Dyrektor szkoły, Helena Baron, Izabela Broszczak, Jolanta Bula, Violetta Grzesista, Jolanta Kotłowska, Izabela Kulpok, Katarzyna Lipiec, Grażyna Michna, Janusz Pajkiert, Ewa Widera – Raczek, Dorota Woźniak - koordynator programu), diagnozowali potrzeby uczniów oraz jednoczyli środowisko lokalne, absolwentów szkoły i społeczność szkolną. Okazało się, że istnieje potrzeba wypracowania wśród uczniów „samodzielności”.

Ustaliliśmy cel, zajęliśmy się tym tematem i mamy efekty. Działając w zakresie aktywności Samorządu Szkolnego, ochrony środowiska - „Rady na odpady”, dbania o własne zdrowie - „Zanieczyszczenie hałasem”, robotyki i kodowania, działalności sklepiku szkolnego, dziennikarstwa, teatru, wolontariatu i Caritasu, samoobsługi i działalności kulinarnej, projektu „Autorytety” i „Tydzień Wychowania” udało nam się wykonać plan.

Braliśmy udział w webinariach on-line i wzięliśmy udział w spotkaniu w Katowicach szkoląc się na temat prowadzenia działań związanych z planowaniem pracy w programie Szkoła z Klasą 2.0. Wszystko zaczęło się od wrześniowej debaty „Jak organizować sobie pracę i życie w szkole” - o elementy Statutu Szkolnego. Cały rok zastanawialiśmy się między sobą co już umiemy, razem z absolwentami naszej szkoły myśleliśmy co już umiemy, co robić po szkole podstawowej, do jakiej szkoły średniej się zapisać i debatowaliśmy z dorosłymi - z rodzicami i zaproszonymi gośćmi - kim chcemy być w przyszłości i jak sobie poradzić w życiu. Udało nam się zaangażować w program lokalne władze, absolwentów szkoły, rodziców i całą społeczność szkolną.

Wiosną, za prowadzone działania w kierunku samodzielności otrzymaliśmy wyróżnienie „DOBRE PRAKTYKI”, a w maju otrzymaliśmy wiadomość, że zostaliśmy wyróżnieni i jako jedna z 19 szkół w Polsce wzięliśmy udział w IX OGÓLNOPOLSKIM FESTIWALU SZKOŁY Z KLASĄ 2.0. w Warszawie.

My sami 24 maja 2019r. zorganizowaliśmy Szkolny Finał Szkoły z Klasą 2.0 pod hasłem „Dzień Przedsiębiorczości”, na którym podsumowaliśmy całoroczne działania. Podczas szkolnego finału gościliśmy w szkole absolwentów naszej szkoły, dziennikarzy z Radia Opole i Tygodnika Krapkowickiego, przedstawicieli biura turystycznego Almatur i ratownika medycznego.

Spotkanie z dziennikarką Radia Opole - galeria

Uczniowie wzięli udział w akcji udzielania pierwszej pomocy, a następnie zaprezentowali stoiska ze swoimi osiągnięciami: wystawę prac przestrzennych wykonanych z odpadów, sprzęt i dokonania kółka dziennikarskiego, działające roboty na stoisku „Robotyka i kodowanie”, wypieki i kanapki dzieci pracujących nad umiejętnościami kulinarnymi, efekty pracy kółka przyrodniczego: „Zanieczyszczenie szkoły hałasem”, efektami pracy Samorządu Szkolnego (wybory, akcje związanych ze 100-leciem Odzyskania Niepodległości i projekt miedzy przedmiotowy), sklepik szkolny: biżuteria wykonana przez dzieci i kącik zielarski, usłyszeliśmy o wszystkich akcjach wolontariatu i Caritasu, poznaliśmy działania kółka teatralnego oraz podsumowaliśmy projekt „Autorytety” i „Tydzień Wychowania”. Wszyscy obejrzeliśmy prezentację multimedialną z naszymi osiągnięciami, przeprowadziliśmy wywiad z zaproszonymi gośćmi „Jak planować własną przyszłość?”, a na koniec kółko teatralne zaprezentowało nam najnowsze przedstawienie, które przygotowywane było na konkurs. Nie wszyscy uczniowie brali udział we wszystkich działaniach, dlatego ta prezentacja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem i akceptacją.

Dzień przedsiębiorczości - film

Dzień przedsiębiorczości - galeria

Wybraliśmy dwa projekty, z którymi byliśmy pochwalić się w Warszawie: „Robotykę” (odpowiedzialna pani J.Bula, pani G.Michna, pani H.Baron) i „Zanieczyszczenie hałasem” (odpowiedzialna pani K.Lipiec).

Reprezentantki szkoły, uczennice: Wiktoria Kupny, Zuzanna Antosiak i Zuzanna Bakalarz wraz z panią Dyrektor PSP 2 ze Zdzieszowic i koordynatorką projektu podczas pierwszego dnia pobytu w Warszawie w Centrum Kreatywności zaprezentowały całoroczne osiągnięcia uczniów, a w szczególności tematykę związaną z rozwijaniem samodzielności w aspekcie kodowania i programowania robotów oraz zagrożeń płynących z hałasu. Zaraz po własnej prezentacji uczestniczki festiwalu podziwiały dokonania innych szkół z Polski, a następnie podczas warsztatów podsumowały pierwszy dzień meetingu. Po południu cała piątka zwiedzała piękną Warszawę.

Podczas drugiego dnia odbyło się spotkanie ze specjalistami: z panią Alicją Pacewicz i panem Bartłomiejem Balcerzakiem pt. „Co wiemy o Unii Europejskiej” oraz warsztaty dla uczniów i nauczycieli „Asy Internetu” i „Popkultura”.

Wróciliśmy do Zdzieszowic zachwyceni poziomem edukacyjnym festiwalu i pięknem Warszawy oraz bogaci w kolejne pomysły twórczej organizacji szkoły. Staraliśmy się jak najlepiej reprezentować nasze miasto i mamy nadzieję, że zdobyte doświadczenia zaowocują już wkrótce.