Wersja dla słabowidzących
Powiększ czcionkę za pomocą skrótu klawiszowego CTRL +, a pomniejsz za pomocą CTRL -
Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
Urząd Miejski
w Zdzieszowicach
Zakole Odry w Zdzieszowicach Bike Maraton Gmina Zdzieszowice Raj dla wędkarzy Zachód słońca

Uroczysta "Wieczornica" w Januszkowicach

W przededniu Święta Niepodległości Polski, 10 listopada  2019 roku, w naszej małej ojczyźnie, w Januszkowicach, odbyła się uroczysta ”Wieczornica”,  która tym  razem przybrała formę, pełnego   miłości i wdzięczności dla naszej ojczyzny – matki,  koncertu.

Jak co roku, spotkanie społeczności wsi, rozpoczął występ dzieci związany z postacią św. Marcina. Nie obyło się także bez  tradycyjnych marcińskich rogalików, przygotowanych przez  januszkowickie gospodynie z przewodniczącą mniejszości niemieckiej, panią Sylwią Gabor na czele, która wszystkich mieszkańców i gości serdecznie przywitała już na progu CKiE w Januszkowicach.

Patriotyczny koncert został zainaugurowany przez panią dyrektor PSP w Januszkowicach, panią Ilonę Kalińską, która podziękowała za przybycie honorowym  gościom, z panią burmistrz Sybilą Zimerman na czele. Swoją obecnością zaszczycili nas także pan wiceburmistrz Artur Gasz, przewodniczący Rady  Miejskiej w Zdzieszowicach, pan Edward Paciorek wraz z małżonką, panią Joanną Paciorek, wieloletnim dyrektorem Biura Administracyjno - Ekonomicznego Oświaty w Zdzieszowicach, pan Paweł Kaczmarczyk, radny z Januszkowic, pani Maria Knop, emerytowany  dyrektor szkoły, oraz ksiądz proboszcz Jan Cichoń.

W czasie koncertu dzieci przedstawiły krótki rys historyczny, w którym nawiązały do szczególnego momentu odzyskania niepodległości przez Polskę w roku 1918, wspomniały także  ponowną utratę wolności w czasie II wojny światowej oraz walkę o wolność słowa i sumienia w czasach komunizmu.

Panowała podniosła, lecz radosna atmosfera, czemu sprzyjał właśnie taki dobór repertuaru. Wybrane utwory prezentowały dzieci od przedszkolaków do klasy VI. Słowo,  śpiew, muzyka i taniec przeplatały się tworząc dziecięcy bukiet pełen radości i wzruszeń. Na szczególne wyróżnienie zasługują soliści: Brian Pogoda, zaśpiewał utwór Jacka Kaczmarskiego „Mury”, Dominik Cerman, wystąpił z  utworem „Sen o Warszawie”  Czesława Niemena,  Szymon Walczyk i Julia Matjas, zaprezentowali już na zakończenie piosenkę  Marka Grechuty „Dni, których jeszcze nie znamy”. Solistom towarzyszył chór składający się z uczniów klasy V i VI.

Słowami jednej z narratorek „Nasza przyszłość to, co prawda „dni których jeszcze nie znamy”, ale już wiemy, że wypełnić je trzeba pracą z  miłości do ojczyzny i do najbliższych, aby osiągnąć sukces” zakończył się występ młodych artystów.

Wszystkim przybyłym na to spotkanie mieszkańcom i gościom pragniemy wyrazić podziękowanie za świadectwo zaangażowania w życie naszej małej i dużej Ojczyzny.

 „Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej.” Jan Paweł II

IMG-20191110-WA0000.jpeg

20191112_200659.jpeg