Wersja dla słabowidzących
Powiększ czcionkę za pomocą skrótu klawiszowego CTRL +, a pomniejsz za pomocą CTRL -
Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
Urząd Miejski
w Zdzieszowicach
Zakole Odry w Zdzieszowicach Bike Maraton Gmina Zdzieszowice Raj dla wędkarzy Zachód słońca

I gminny szachowy sparing z mistrzem

Gra w szachy poprawia zdolności intelektualne, umiejętności porządkowania myśli, lepsze umiejętności w planowaniu, zwiększa IQ. Uczy koncentracji i logicznego myślenia, poprawia umiejętności nie tylko arytmetyczne, ale i jak dowodzą badacze językowe.

Zamykając trzeba dodać również, że niemały mają wpływ na wspomaganie rozwoju emocjonalnego. Szczególnie w tym okresie przynosi ona wiele pozytywnych zalet.

Dlatego od września uczniowie klas 1 i 3 Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka objęci są nauką szachów w ramach zajęć świetlicowych. Jest to grupa 43 uczniów, 10 starszych uczniów uczestniczy w zajęciach w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zdzieszowicach.

Młodym adeptom pomagają seniorzy z Domu Dziennego Pobytu „Stokrotka”. Cyklicznie odbywają się spotkania w ich siedzibie na Starym Osiedlu. /seniorzy z dorobkiem dawnych mistrzów gminy, województwa/. W piątek na sali gimnastycznej spotkali się miłośnicy tej królewskiej gry.

RELACJA TVP 3 OPOLE

Zebranych gości przywitała pani dyrektor Beata Stadniczuk, później na scenie zaprezentowali się najmłodsi uczniowie, dając krótkie przedstawienie. Po części oficjalnej z Mistrzami do gry usiedli chętni zawodnicy. Byli to uczniowie naszej szkoły, babcie i dziadkowie naszych pociech oraz mistrzowie I Gminnego Konkursu szachowego w Januszkowicach. W tym czasie niegrający mogli częstować się doskonałymi wypiekami przygotowanymi przez rodziców.

Nad całością rozgrywek i prawidłowym przebiegiem czuwał znawca tematu p. Piotr Rozumek, który był inicjatorem sparingu i jest trenerem gry w szachy w szkole.

Zależy nam na integracji międzypokoleniowej. To bezdyskusyjny warunek funkcjonowania społeczeństwa, w którym są dzieci, młodzież, młodsi i starsi dorośli oraz osoby w podeszłym wieku. Kiedyś rodziny były wielopokoleniowe. Młodzi ludzie uczyli się szacunku do starszych i wspomagania ich. W procesie powstawania rodzin nuklearnych te więzi zostały zerwane, osoby starsze w coraz większym stopniu zaczęło dotykać poczucie osamotnienia. Dawniej starsze osoby ze względu na życiowe doświadczenie były autorytetami. Obecnie młodzi, zamiast iść po radę do babci, wolą poszukać odpowiedzi na swoje pytanie w Internecie. To prawda, że można znaleźć tam informacje na każdy temat, ale w sieci nie ma życiowej mądrości, którą dysponują osoby o bogatym doświadczeniu. Z tego chcielibyśmy czerpać i tego uczyć nasze dzieci, dlatego chcielibyśmy, aby  I Gminny Sparing Gry w Szachy z Mistrzami był kontynuowany w naszej szkole.

Irena Nocek