GRUPY WSPARCIA
GRUPA WSPARCIA DLA OSÓB UZALEŻNIONYCH - AA
środy i piątki w godz. 17.00 - 19.00
GRUPA WSPARCIA DLA WSPÓŁUZALEŻNIONYCH - AL-ANON
piątki w godz. 17.00 - 19.00
Wszystkie mityngi odbywają się w Ośrodku Profilaktyki i Wspierania Rodziny w Zdzieszowicach.
Jeżeli cierpisz z powodu picia bliskiej Ci osoby,
Przyjdź do nas
GRUPA WSPARCIA AL-ANON
Spotykamy się w każdy piątek o godz. 17.00
CZEKAMY NA CIEBIE
Grupy rodzinne Al-Anon są wspólnotą mężczyzn i kobiet; mężów, żon, krewnych oraz bliskich przyjaciół alkoholików. Jeżeli szukasz sposobu rozwiązania problemów jakie wynikają ze współżycia z alkoholikiem możesz się go nauczyć w Al-Anon. Nie mamy powiązań z żadnym wyznaniem wiary, nie mamy żadnych zobowiązań prawnych, składek, ani wpisowego. Dzielimy się wzajemnie naszym doświadczeniem, siłą i nadzieją – obiecujemy całkowitą anonimowość. Zachęcamy jedynie abyś wziął udział w naszej współnej sprawie.
ZACZNIJ OD SIEBIE
„Miejscem”, od którego należy zacząć pomaganie alkoholikowi w jego zdrowieniu jesteś Ty sama. Ucz się wszystkiego co się da. Wprowadź to w czyn, a nie tylko w słowa. Będzie to bardziej skuteczne, od wszystkiego innego, co będziesz próbowała uczynić dla alkoholika.
Podajemy kilka podstawowych wskazówek, których należy przestrzegać:
1. Poznaj wszystkie fakty dotyczące alkoholizmu i zastosuj je praktycznie w swoim własnym życiu. Nie zaczynaj od alkoholika.
2. Uczęszczaj na spotkania AA, Al-Anon, i – jeżeli to możliwe – udaj się do Poradni Zdrowia Psychicznego, Poradni Przeciwalkoholowej lub do kompetentnego doradcy, czy duchownego, który ma doświadczenie w tej dziedzinie.
3. Pamiętaj, że jesteś emocjonalnie zaangażowana. Zmiana Twojego nastawienia oraz zrozumienie problemu może przyspieszyć zdrowienie.
4. Zachęcaj alkoholika do wykonywania wszelkich czynności, które mogą być pożyteczne w toku leczenia i współdziałaj w umożliwieniu ich wykonania.
5. Naucz się, że miłość nie może istnieć bez współczucia, dyscypliny i sprawiedliwości oraz, że przyjmowanie lub ofiarowanie jej bez spełnienia tych warunków, doprowadzi w końcu do jej unicestwienia.
Łatwiej jest spisać listę tego, czego nie powinno się robić w stosunku do alkoholika, gdyż łatwiej jest zorientować się, dlaczego ciągle spotykają Cię niepowodzenia.
1. Nie rób wykładów, nie praw kazań, nie łajaj, nie wygrażaj, nie kłóć się, bez względu na to czy jest pijany, czy trzeźwy. Nie wylewaj alkoholu, nie trać panowania nad sobą i nie ukrywaj konsekwencji spowodowanych jego piciem.
2. Nie trać panowania nad sobą, gdyż w ten sposób możesz jedynie zniszczyć siebie oraz wszelką możliwość udzielenia mu pomocy.
3. Nie pozwól, by lęk skłonił Cię do zrobienia czegokolwiek, co alkoholik powinien zrobić sam dla siebie.
4. Nie przyjmuj od niego żadnych obietnic, gdyż jest to metoda opóźniania cierpień. Nie zmieniaj również żadnych porozumień zawartych z alkoholikiem.
5. Nie pozwalaj okłamywać się alkoholikowi i nie udawaj, że mu wierzysz, gdyż w ten sposób zachęcasz go do dalszych kłamstw.
6. Nie pozwól alkoholikowi, aby Cię przechytrzył, gdyż uczy go to unikania odpowiedzialności i prowadzi do utraty szacunku do Ciebie.
7. Nie pozwól wykorzystywać się przez alkoholika, gdyż w ten sposób stajesz się wspólniczką w jego ucieczce od odpowiedzialności.
8. Nie odkładaj na później uświadomienia sobie faktu, że alkoholizm jest chorobą postępującą, pogarszającą się stale w miarę picia.
AA ANONIMOWI ALKOHOLICY
Dwanaście pytań, na które tylko Ty możesz odpowiedzieć:
1.Czy kiedykolwiek postanawiałeś nie pić tydzień i dłużej, a udało Ci się tylko przez kilka dni?
2.Czy chciałbyś, żeby ludzie zajęli się swoimi sprawami, a nie Twoim piciem i przestali mówić Ci co masz robić?
3.Czy kiedykolwiek zmieniałeś rodzaj alkoholu, mając nadzieję, że to powstrzyma Cię od picia?
4.Czy w ciągu ostatniego roku, po przebudzeniu się, musiałeś skorzystać z „klina”?
5.Czy kiedykolwiek zazdrościłeś ludziom, którzy piją i nie wpadają z tego powodu w kłopoty?
6.Czy miałeś w ciągu minionego roku problemy wynikające z picia alkoholu?
7.Czy Twoje picie powoduje kłopoty rodzinne?
8.Czy kiedykolwiek próbowałeś wypić na przyjęciu „jeszcze jeden kieliszek”, bo ciągle było Ci za mało?
9.Czy wmawiasz w siebie, że możesz przestać pić kiedykolwiek chcesz, mimo że upijasz się wbrew swojej woli?
10.Czy kiedykolwiek nie byłeś w pracy lub w szkole z powodu alkoholu?
11.Czy miałeś „urwane filmy”?
12.Czy kiedykolwiek miałeś wrażenie, że Twoje życie byłoby lepsze, gdybyś nie pił?
Jeżeli odpowiedziałeś TAK cztery lub więcej razy, to prawdopodobnie masz już problem z alkoholem, pamiętaj jednak, że tylko Ty sam(a) możesz zdecydować, czy chcesz przestać pić. Czy AA jest dla Ciebie ? postaraj się ocenić to na trzeźwo.
My anonimowi alkoholicy zwracamy się do ciebie z pytaniami:
CZY ALKOHOL JEST PROBLEMEM W TWOIM ZYCIU?
CZY MASZ SZCZERĄ CHĘĆ ZAPRZESTANIA PICIA?
JEŚLI TAK:
TO MY ANONIMOWI ALKOHOLICY JESTEŚMY GOTOWI TOBIE POMÓC
Mityngi w środy i piątki od godz. 17.00
w Miejsko-Gminnym Ośrodku Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
Co to jest AA?
Jest to wspólnota mężczyzn i kobiet, którzy dzielą się nawzajem swoim doświadczeniem, siłą i nadzieją, aby rozwiązać swój problem i innym pomagać w wyzdrowieniu z alkoholizmu. Jedynym warunkiem uczestnictwa we wspólnocie jest chęć zaprzestania picia. Nie ma w AA żadnych składek ani opłat, utrzymujemy się z naszych dobrowolnych datków. Wspólnota AA nie jest związana z żadną sektą, wyznaniem, partią, organizacją lub instytucją, nie angażuje się w żadne publiczne polemiki, nie zajmuje stanowiska w jakichkolwiek sporach. Naszym najważniejszym celem jest trwać w trzeźwości i pomagać innym alkoholikom w jej osiągnięciu.
Czy AA może pomóc każdemu?
Nasze doświadczenia wskazują na to, że AA to nowy sposób życia bez alkoholu, to program realizowany z powodzeniem przez setki, tysiące kobiet i mężczyzn, którzy stosując się do niego osiągają powodzenie. Jest on skuteczny w każdym miejscu świata wobec każdego człowieka, bez względu na jego pozycję społeczną i sytuację w jakiej się znajduje.
Jak zaczęło się AA?
Powstało w 1935 r. dzięki maklerowi z Nowego Jorku i lekarzowi z Ohio (obaj już nie żyją), którzy byli „beznadziejnymi” pijakami. Oni założyli AA, aby pomagać innym, którzy cierpieli na chorobę alkoholową i utrzymać własną trzeźwość.