Gmina Zdzieszowice zrealizuje program LIFE „Wdrożenie systemu zarządzania jakością powietrza w samorządach województwa opolskiego”
W dniu 22 marca 2021 r. Burmistrz Zdzieszowic Sybila Zimerman podpisała umowę na działania związane z czystym powietrzem.
Gmina Zdzieszowice jako współbeneficjent będzie realizowała Projekt LIFE "Wdrożenie systemu zarządzania jakością powietrza województwa opolskiego", gdzie beneficjentem koordynującym jest Województwo Opolskie reprezentowane przez Andrzeja Bułę – Marszałka Województwa opolskiego.
Projekt LIFE pomoże uzyskać niezbędną wiedzę o stanie powietrza w naszej gminie, o stężeniu pyłów PM10 i innych zanieczyszczeniach. W Urzędzie Miejskim w Zdzieszowicach zatrudniony zostanie ekspert od ochrony powietrza (Gminny koordynator Programu ochrony powietrza) oraz pozyskane zostaną niezbędne narzędzia do pomiaru jakości powietrza. Powstanie jednolity i spójny dla całego województwa system informacyjny, który będzie wspierał realizację tego strategicznego programu. Projekt będzie trwać do 30 września 2022 r.
Zarząd województwa opolskiego złożył w lutym tego roku wart blisko 14 mln złotych wniosek do Komisji Europejskiej z unijnego programu LIFE. To narzędzie do jeszcze skuteczniejsza dbałości o czyste powietrze.
Partnerem w programie jest Politechnika Opolska, przystąpiły do niego także 42 gminy województwa opolskiego. Samorządy wraz z naukowcami z Politechniki Opolskiej i urzędem marszałkowskim będą realizować projekt, zapewniający lepsze zarządzanie jakością powietrza w regionie. To działania skupione wokół edukacji, budowania świadomości, przygotowania specjalistów, uzupełniające projekty infrastrukturalne. Politechnika wykształci kadry dla każdej gminy, a urząd marszałkowski stworzy m.in. platformę współpracy i jednolity system informacyjny wspierający, realizację programu ochrony powietrza w regionie.
W ramach realizacji programy LIFE Gminny koordynator Programu ochrony powietrza m.in.:
- ukończy roczne studia podyplomowe i uzyska dyplom oraz certyfikat audytora standardu środowiskowego budynku mieszkalnego;
- przeprowadzi kampanię o charakterze szkoleniowo-edukacyjnym i aktywizacyjnym na terenie naszej gminy poprzez liczne spotkania z mieszkańcami;
- przygotuje Gminny Program Ochrony Powietrza, czyli zaprojektuje i zwymiaruje działania naprawczych oraz opracuje plan ich realizacji.