Nowości w programie „Czyste Powietrze” od dnia 1 lipca 2021 r.
Od 2022 r. koniec dotacji na piece węglowe
Wycofanie dotacji na kotły węglowe, zwiększenie progów dochodowych uprawniających do podwyższonego poziomu dofinansowania oraz poszerzenie listy kosztów kwalifikowanych o kotły na pellet o podwyższonym standardzie – to trzy nowości w programie „Czyste Powietrze”, które obwiązują już od 1 lipca 2021 r.
Poniżej link do zmian, które weszły od dnia 1 lipca 2021 r.:
https://www.wfosigw.opole.pl/aktualnosci/od-dzisiaj-obowiazuja-zmiany-w-programie-czyste-powietrze
Ogłoszenie o naborze wniosków dla beneficjentów uprawnionych do najwyższego poziomu dofinansowania w ramach części 3 PROGRAMU PRIORYTETOWEGO „CZYSTE POWIETRZE” oraz o zmianie PROGRAMU PRIORYTETOWEGO „CZYSTE POWIETRZE” w zakresie części 1 i części 2.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu ogłasza, że od dnia 25.01.2022 r. rozpoczęty został nabór wniosków o dofinansowanie w formie dotacji dla Beneficjentów uprawnionych do najwyższego poziomu dofinansowania w oparciu o:
- Część 3 Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” (dalej: Część 3 programu), z wyłączeniem dofinansowania w formie pożyczki dla gmin, jako uzupełniającego finansowania dla Beneficjentów.
Zmiana Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”
Dodatkowo od dnia 25.01.2022 r. wprowadza się do Programu zmiany, które mają zastosowanie również do wniosków o dofinansowanie złożonych w ramach wcześniejszych wersji Programu:
- dodanie wyjątku w przypadku, gdy dofinansowanie łączy się z gminnymi programami parasolowymi, w których wnioskodawca nie staje się właścicielem kotła do zakończenia okresu trwałości. Wnioskodawca nie musi być właścicielem źródła ciepła, o dofinansowanie którego wnioskuje, żeby skorzystać z dofinansowania w ramach Programu;
- dodanie wyjątku dla przypadku, gdy opóźnienie rozliczenia wynika z przesunięcia terminu przyłączenia gazu przez operatora. Dopuszcza się wtedy wydłużenie okresu realizacji przedsięwzięcia o więcej niż 6 miesięcy (limit taki obowiązuje w pozostałych przypadkach).
Pozostałe istotne zmiany:
- usunięcie możliwości składania wniosku o płatność przed zawarciem umowy dotacji;
- dopuszczenie kotłów dwupaliwowych zgazowujących drewno i spalających pellet drzewny, jako zgodnych z celami Programu;
- doprecyzowanie wymagań dla przewodów kominowych w przypadku kotłów na paliwo stałe, ze względów bezpieczeństwa.
Poniżej link do zmian, które weszły od dnia 25 stycznia 2022 r.: