Spotkanie autorskie z Barbarą Kosmowską
Dnia 9 czerwca Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Zdzieszowicach odwiedziła Barbara Kosmowska, autorka książek dla młodzieży i dorosłych, laureatka wielu prestiżowych konkursów literackich, m.in.: głównej nagrody za książkę „Buba” w konkursie organizowanym przez Wydawnictwa Muza i Media Rodzina na powieść dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Uwierz w siłę wyobraźni”, Zwyciężyła też w konkursie pod nazwą „Dziennik polskiej Bridget Jones” organizowanym przez Wydawnictwo Znak (powieść dla dorosłych „Teren prywatny”). Natomiast książka „Pozłacana rybka” w roku 2007 zdobyła literacką nagrodę Książka Roku przyznawaną przez Polską Sekcję IBBY (Międzynarodowa Izba ds. Książek dla Młodych) oraz nagrodę w Konkursie im. Astrid Lindgren organizowanym przez Fundację ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom. Oprócz wymienionych powieści spod pióra pisarki wyszły m.in.: dla dorosłych „Gobelin”, „Prowincja”, „Niebieski autobus” i „Hermańce” a dla młodzieży „Buba. Sezon ogórkowy”, „Puszka” i „Samotni.pl”. Ta ostatnia jest najnowszą książką w dorobku pisarki, ukazała się w marcu bieżącego roku i w ramach jej promocji pisarka gościła w zdzieszowickiej bibliotece.
Spotkanie, na które przybyła młodzież z Publicznego Gimnazjum przebiegało w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze, co niewątpliwie było zasługą pogody ducha, jaka cechuje autorkę. Na początku opowiedziała ona o swoim dzieciństwie, domu rodzinnym, który zawsze był jej azylem, rodzinie i Bytowie, miasteczku, w którym mieszka i tworzy. Mówiła też o swoim debiucie literackim, tym pierwszym jeszcze w czasach licealnych w czasopiśmie „Na przełaj” gdzie publikowała swoje utwory i tym prawdziwym - powieści „Teren prywatny”, którą napisała dość późno, bo już po 40 roku życia. Zdaniem autorki miało to bardzo wiele dobrych stron (ustabilizowane życie rodzinne i zawodowe). Stwierdziła, że dzięki temu ma komfort, gdyż pisanie książek i spotkania z czytelnikami może traktować jako wielką przyjemność, która nie koliduje w żaden sposób z jej życiem rodzinnym, osobistym i zawodowym.
Pisarka opowiedziała też, dlaczego jej powieści nie są łatwe, o prostej fabule gdzie miłość zawsze zwycięża wszelkie przeciwności. Tworzy literaturę wartościową i mądrą, ale pozbawiona dydaktyzmu, w której podejmuje trudne problemy, przedstawia postaci z charakterem i ukazuje, że nie wszystko ma dobre zakończenie. Poprzez ciekawe portrety swoich bohaterów pisarka pokazuje różne postawy moralne i trudne wybory, przed którymi często stajemy w życiu. Właśnie dzięki tym trudnym i mądrym tematom jej książki spotykają się z dużym zainteresowaniem zarówno w kręgu młodych jak i dorosłych czytelników.
Młodzież zebrana na spotkaniu zadawała wiele interesujących pytań, za które autorka bardzo dziękowała i chętnie na nie odpowiadała, barwnie wplatając w odpowiedzi liczne wątki ze swojego życia. Były pytania o pierwowzory bohaterów powieści, jak twierdziła są to zawsze postaci fikcyjne, o to skąd czerpie tematy do powieści, najczęściej z życia oraz takich spotkań, które są dla niej inspiracją do pisania. Jeden z uczestników zapytał o to jak do pisarstwa odnosi się jej rodzina i czy czytają pisane przez nią książki. Jak się okazało zarówno mąż jak i dwie córki mają wielki do tego dystans, wspierają ją, ale obowiązku czytania nie ma, gdyż każde z nich lubi inny rodzaj literatury. Zapytana o plany pisarskie powiedziała, że musi teraz pomyśleć o czytelnikach dorosłych i to właśnie do nich skierowana będzie jej kolejna powieść. Natomiast ma już gdzieś tam głęboko w głowie pomysł na kolejna część „Buby”.
Barbara Kosmowska pokazała podczas spotkania, że ma niezwykły dar nawiązywania kontaktów z drugim człowiekiem, jest sympatyczną, ciepłą, pełną uroku osobą. Przekazała młodym ludziom wiele mądrych i cennych rad dotyczących nie tylko korzyści, jakie daje czytanie książek, ale również życia w ogóle. Młodzież z wielką uwagą i zainteresowaniem słuchała jej wypowiedzi. Na zakończenie autorka rozdawała autografy i indywidualnie rozmawiała z czytelnikami.