Wersja dla słabowidzących
Powiększ czcionkę za pomocą skrótu klawiszowego CTRL +, a pomniejsz za pomocą CTRL -
Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
Urząd Miejski
w Zdzieszowicach
Zakole Odry w Zdzieszowicach Bike Maraton Gmina Zdzieszowice Raj dla wędkarzy Zachód słońca

Spotkanie autorskie z Martą Fox

    "Z rzeczy tego świata zostaną tylko dwie: poezja i dobroć"

P1000737.jpeg

Jeszcze kilka dni temu zapraszaliśmy zdzieszowicką młodzież na spotkanie, a tutaj proszę, już pełni wrażeń wspominamy jakże udany dzień w bibliotece w Zdzieszowicach.
P1000735.jpeg Zaproszonym gościem była Marta Fox, polska powieściopisarka, poetka. Tematem jej twórczości prozatorskiej są problemy młodzieży związane głównie z wiekiem dojrzewania.
Mogli się o tym przekonać wszyscy, którzy przybyli do Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Zdzieszowicach 14 kwietnia na spotkanie autorskie z pisarką.
Prawie dziewięćdziesiąt młodych osób wypełniło po brzegi miejsca wypożyczalni dziecięcej. Autorka rozpoczęła spotkanie od kilu słów na temat swojego życia prywatnego i zawodowego, podkreśliła że nieustannie pracuje wyobraźnią kreując swoich bohaterów, wymyślając literackie światy, a inspiracją jej twórczości od zawsze jest młody człowiek. Swoje postacie literackie umieszcza we współczesnym świecie, przypisując im rozterki, marzenia i pragnienia młodych ludzi. Jedna z uczestniczek spytała panią Fox skąd ona, kobieta w wieku jej mamy może rozpisywać się na tematy związane z okresem dorastania i dojrzewania młodego pokolenia?: „Jestem matką dwóch dorosłych córek, mam odpowiedni warsztat, sama byłam nastolatką i hoduje w sobie dziecko, dlatego tak bliskie są mi sprawy współczesnej młodzieży. Lubię pisać o życiu i związkach między ludźmi” - argumentowała autorka. Pokazała słuchaczom, że będąc dorosłym można mieć jednocześnie duszę i wrażliwość dziecka oraz wielki apetyt na życie.
DSCN5500.jpeg
Młodzi miłośnicy literatury otrzymali bardzo cenne rady dotyczące warsztatu pracy pisarki. Opowiadając o swoje twórczości, rozszyfrowała niektóre postacie ze swoich książek, przeczytała także kilka fragmentów swoich powieści. Uzmysłowiła młodemu czytelnikowi że każda książka to ogromna ilość pracy i zaangażowania, zwłaszcza gdy są to książki pisane dla młodzieży, w których podejmuje się trudne tematy. Były także słowa refleksji na temat miejsca książki w życiu młodych ludzi. Nasz gość zachęcał wszystkich do czytania książek, gdyż słowo pisane kształtuje wyobraźnię i wrażliwość oraz poszerza horyzonty myślowe. Jak sama twierdzi, kieruje się w życiu maksymą Cypriana Kamila Norwida: „Z rzeczy tego świata zostaną tylko dwie: poezja i dobroć”.
Na prośbę czytelników ujawniła kilka tajemnic związanych z książkami które ukażą się na rynku wydawniczym w najbliższym czasie. Opowiadała także o tym jak ważną i
dobrą rzeczą jest praca, której wykonanie daje satysfakcję i zadowolenie.
Książki autorstwa Marty Fox przypadły do gustu czytelnikom dzięki dobrej znajomości realiów życia jakimi wykazuje się pisarka, a także obecności ciekawie skonstruowanych bohaterów, z którymi łatwo młody człowiek może się utożsamiać.
DSCN5496.jpeg Na zakończenie tego sympatycznego spotkania były zdjęcia, kwiaty i podziękowania, uczestnicy mieli możliwość zakupienia książek pisarki oraz otrzymania autografu z dedykacją.Autorka szczególnie zachęcała do zakupu swojej najnowszej książki, której premiera na rynku księgarskim miała miejsce dzień po spotkaniu w zdzieszowickiej bibliotece (15 kwietnia). Powieść nosi tytuł „Iza Buntowniczka” i również traktuje o problemach młodych ludzi. Po tak miłej wizycie na pewno większość młodzieży zechce sięgnąć do twórczości Marty Fox.

  P1000728.jpeg      DSCN5501.jpeg        P1000761.jpeg      P1000749.jpeg

  P1000756.jpeg        DSCN5503.jpeg         P1000766.jpeg      P1000727.jpeg