Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Mural ekologiczny na fasadzie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Zdzieszowicach

W czwartek, 27 października został oficjalnie otwarty mural ekologiczny namalowany na fasadzie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Zdzieszowicach. Mural powstał z inicjatywy Bartłomieja Kałużnego, mieszkańca Zdzieszowic oraz uczestnika Akademii Zmian Lokalnych, organizowanej przez Stowarzyszenie „Europa Iuvenis” z Opola, podczas której przez rok młodzież z Opolszczyzny uczyła się jak przygotować od podstaw swój własny projekt w swoim mieście.

„Po przeprowadzeniu badania społeczności lokalnej jednym z najczęstszych pojawiających się problemów był smog i zanieczyszczenie. Wtedy też postanowiłem aby w nieco inny sposób przypomnieć mieszkańcom o tym, że dbanie o środowisko jest ważne” - mówi Bartłomiej Kałużny, inicjator projektu.

Zaproszenie do współpracy przy projekcie przyjęła bardzo otwarcie Dyrekcja Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Zdzieszowicach, która zgodziła się na udostępnienie ściany sali gimnastycznej. Mural przedstawia drzewo, które oprócz nadania nowych kolorów spełnia właściwości ekologiczne.

Farby, które zostały użyte, zostały przebadane w bardzo restrykcyjny sposób przez światowych specjalistów. Potwierdzono, że potrafią one redukować dziennie nawet do 0,44 g tlenków azotu. Dorosłe drzewo dziennie filtruje 0,42 g.

Mural został namalowany przez Panią Annę Troczyńską, a za projekt i realizację odpowiada firma WallArt. Całe przedsięwzięcie zostało objęte patronatem honorowym Burmistrza Zdzieszowice oraz Dyrekcji Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Zdzieszowicach.

Zadanie sfinansowano ze środków pozyskanych przez Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych w ramach projektu „Kierunek NOWE FIO” sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

 

autor zdjęć: Marcin Wilpert