Komunikaty KRUS
„Bezpieczeństwo obsługi zwierząt - wskazówki praktyczne”
Hodowla zwierząt inwentarskich wiąże się z dużym ryzykiem wypadku. W czasie karmienia, dojenia i zabiegów higienicznych często dochodzi do uderzeń, przygnieceń i pogryzień przez zwierzęta, a nawet stratowania ludzi. Podczas obsługi zwierząt odnotowywane są również upadki osób na zanieczyszczonych karmą lub odchodami korytarzach, a także uderzenia i przygniecenia przez urządzenia służące do przygotowywania karmy oraz upadające przedmioty.
Świadomość zagrożeń i znajomość zachowań zwierząt, zaspokojenie ich potrzeb bytowych, przyjazne nastawienie obsługującego, powtarzalność czynności podczas codziennej obsługi ograniczają ryzyko niebezpiecznych zdarzeń, które kończą się dotkliwymi urazami, stresem i stratą czasu. Należy pamiętać, że odpowiednie traktowanie zwierząt inwentarskich jest uregulowane prawnie. Powinno również być podyktowane względami etycznymi i praktycznymi. Zwierzęta poddane w mniejszym stopniu czynnikom stresogennym są zdrowsze i bardziej wydajne, a ich obsługa łatwiejsza i bezpieczniejsza.
Jak zachowywać się podczas pracy ze zwierzętami?
Zwierzęta są spokojniejsze, jeżeli opiekują się nimi znane im i przyjaźnie nastawione osoby. Przestraszone lub zaskoczone zwierzę może ugryźć, kopnąć, przewrócić, przygnieść, stratować. Rozdrażnione zwierzę może zaatakować.
Dlatego:
- bądź zdecydowany, ale spokojny i ostrożny;
- uprzedzaj zwierzęta głosem, że się zbliżasz;
- nie wchodź między zwierzęta bez ostrzeżenia;
- jeśli wchodzisz między zwierzęta, oswajaj je dotykiem;
- nie podchodź bez ostrzeżenia do zwierząt od tyłu;
- nie pracuj ze zwierzętami po wypiciu alkoholu;
- nie pozwalaj na bezmyślne drażnienie zwierząt i znęcanie się nad nimi;
- zachowaj szczególną ostrożność podczas pracy ze zwierzętami silnymi i karmiącymi
matkami, z ogierami, końmi młodymi i końmi po dłuższym okresie bezczynności;
- pozbywaj się zwierząt narowistych lub wyjątkowo złośliwych;
- do wyprowadzania buhaja używaj drążka zakładanego do kółka nosowego;
- jeżeli zwierzę jest bardzo silne lub rozdrażnione, skorzystaj z pomocy drugiej osoby;
- pamiętaj o założeniu na stałe na głowę buhaja mocnego, skórzanego kantara;
- do wyprowadzania zwierząt na pastwisko używaj gładkich (pozbawionych węzłów),
mocnych linek, powrozów lub łańcuchów; nie okręcaj ich wokół dłoni;
- aby nie pokaleczyć siebie i zwierzęcia, nie używaj łańcuchów naprawianych
prowizorycznie, np. związanych drutem;
- podczas zabiegów weterynaryjnych i pielęgnacyjnych (korekcja racic, kopyt, rogów) używaj
poskromu;
- w razie potrzeby korzystaj z pomocy drugiej osoby;
- do transportu zwierząt używaj przystosowanych do tego celu przyczep (o mocnych wiązaniach i odpowiednio wysokich burtach), a do wyprowadzania zwierząt - dostatecznie szerokich, wyposażonych w boczne bariery pochylni.
Rolniku, pamiętaj:
Świadomość zagrożeń, jakie mogą wystąpić przy obsłudze zwierząt, ogranicza ryzyko powstania wypadku lub wystąpienia choroby odzwierzęcej.
Zachęcamy do zapoznania się z broszurami i artykułami prewencyjnymi, znajdującymi się na stronie www.krus.gov.pl:
- „Chorób odzwierzęcych można się ustrzec”
- „Bezpieczna obsługa zwierząt gospodarskich”
- „Borelioza- podstępna choroba, nazwana plagą XXI wieku”
- „Kleszcz – kłujący problem!”
- „Bezpieczeństwo pracy podczas obsługi trzody chlewnej”
- „Jak bezpiecznie pracować z bydłem mlecznym ?”
- „Zakaźne choroby zawodowe rolników i związane z nimi świadczenia wypłacane przez
KRUS”
Opracowano na podstawie materiałów informacyjnych KRUS
Informacje ogólne dotyczące ubezpieczenia społecznego rolników
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podejmuje rozstrzygnięcia w sprawach dotyczących ubezpieczenia społecznego rolników na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 grudnia 1990r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 2021 r. poz. 266 z późn. zm.). Ubezpieczenie społeczne rolników obejmuje rolników, ich małżonków i pracujących z nimi domowników oraz pomocników rolnika o ile osoby te:
- posiadają obywatelstwo polskie lub,
- są uprawnione do wykonywania pracy na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej na podstawie art.87 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2021 r. poz. 1100 z późn. zm.) lub są zwolnione na podstawie przepisów szczególnych z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę.
Ustawa przewiduje dwie formy ubezpieczenia :
- z mocy ustawy (obowiązkowo), gdy powierzchnia użytków rolnych przekracza 1 ha przeliczeniowy lub dział specjalny produkcji rolnej w rozumieniu ustawy,
- na wniosek (dobrowolne), gdy powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 1 ha przeliczeniowego (wynosi 1 ha przeliczeniowy lub poniżej 1 ha przeliczeniowego).
Złożenie wniosku o objęcie ubezpieczeniem dobrowolnym jest deklaracją zawarcia umowy pomiędzy osobą zainteresowaną a Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Strony zawierające umowę przyjmują na siebie wzajemne zobowiązania.
Rolnik podlegający ubezpieczeniu społecznemu rolników na wniosek jest zobowiązany do terminowego opłacania należnych składek, a KRUS ze swej strony gwarantuje świadczenia na warunkach określonych w ustawie.
Ubezpieczenie społeczne rolników na wniosek może ustać zarówno w wyniku złożenia przez osobę ubezpieczoną oświadczenia o odstąpieniu od ubezpieczenia, jak i w sytuacji zaprzestania opłacania należnych na to ubezpieczenie składek.
Wyodrębnia się dwa rodzaje ubezpieczenia:
- ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie oraz
- ubezpieczenie emerytalno-rentowe.
Ubezpieczenie społeczne rolników zapewnia osobie ubezpieczonej, po spełnieniu wymaganych warunków prawo do określonych w ustawie świadczeń pieniężnych.
Ważne!
Zgodnie z art.37 ust.1 wyżej cytowanej ustawy „Rolnik jest obowiązany, nie czekając na wezwanie, w ciągu 14 dni zgłaszać Kasie osoby podlegające ubezpieczeniu w jego gospodarstwie oraz informować Kasę o okolicznościach mających wpływ na podleganie ubezpieczeniu i o zmianach tych okoliczności”.
Opracowała
Katarzyna Bunkiewicz
Kierownik Wydziału Świadczeń
OR KRUS w Opolu