Wersja dla słabowidzących
Powiększ czcionkę za pomocą skrótu klawiszowego CTRL +, a pomniejsz za pomocą CTRL -
Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
Urząd Miejski
w Zdzieszowicach
Zakole Odry w Zdzieszowicach Bike Maraton Gmina Zdzieszowice Raj dla wędkarzy Zachód słońca

Januszkowice

 

Januszkowice - są kolejną wsią położoną na szlaku handlowym Opole – Koźle, w obrębie gminy Zdzieszowice. Po raz pierwszy zostało odnotowane w formie Januschkowitz w 1532 roku, zaś jego nazwa wywodzi się od imienia Januszek (z 1394 roku). Integralną częścią Januszkowic są Wielmierzowice, leżące tuż przy głównej drodze. W jego centrum znajduje się stara kapliczka-dzwonnica z 1927 roku oraz krzyż z kapliczką Maryi z 1900 roku, upamiętniający śmierć córki jednego z mieszkańców. W wiosce znajdują się również ruiny wielmierzowickiego dworu. W centrum Januszkowic znajduje się nowo wyremontowana kolejna kapliczka-dzwonnica. Jednak ponad wszystkimi budowlami góruje Kościół pw. św. Błażeja (patrona chorób gardła i uszu) z 1934 roku.

Kościół w Januszkowicach.jpeg

Kościół w Januszkowicach.

Dobrym stanem zachowania cieszy się mała architektura w postaci kapliczek przydrożnych i cmentarnych, regularnie odnawiana przez miejscową ludność lub parafie. Podwyższają one walory estetyczne miejscowości, w której są położone.

¦w. Nepomucen w Januszkowicach.jpeg

Kapliczka Św. Nepomucen w Januszkowicach.

Warto zobaczyć:

  • starą kapliczkę-dzwonnicę z 1927 roku, wybudowaną przez Franciszka Sowę w Wielmierzowicach,
  • przy głównej drodze, figurę św. Jana Nepomucena, która została przeniesiona z terenu zalewowego po wielkiej powodzi w 1843 roku,
  • kapliczkę-dzwonnicę w centrum wsi,
  • kościół pw. św. Błażeja (patrona chorób gardła i uszu) z 1934 roku,
  • liczne krzyże przydrożne,
  • akwen wodny, stanowiący integralną część gospodarstwa agroturystycznego „Jezioro Srebrne”.

Jezioro w Januszkowicach.jpeg

Jezioro w Januszkowicach.


               Warto uczestniczyć:

W kultywowanym co roku – 1 maja, starym, ludowym zwyczaju, tzw. maibaum, zwany też moikiem lub mojem. Januszkowice to jedyna wieś w gminie Zdzieszowice, w której mieszkańcy podtrzymują ten stary, ludowy zwyczaj, który przywędrował na Śląsk po wojnie 30-letniej, tj. po 1648 r. z Bawarii, Moraw, Słowacji i Górnych Węgier oraz w organizowanych przez Rade Sołecką dożynkach.

Dożynki wiejskie w Januszkowicach.jpeg

Dożynki wiejskie w Januszkowicach.