Zdzieszowice
GMINA ZDZIESZOWICE
Gmina Zdzieszowice położona jest w środkowo-wschodniej części województwa opolskiego, w powiecie krapkowickim, u podnóża Parku Krajobrazowego „Góry św. Anny”. Jest to gmina stosunkowo młoda, która prawa miejskie uzyskała dopiero w 1967r. Wcześniej była to mała osada przylegająca do Odry o wdzięcznej nazwie Solownia, pochodzącej zapewne od soli, którą wraz z innymi towarami dostarczano tu lądem z Górnego Śląska i przeładowywano na tratwy płynące po Odrze do Opola, Wrocławia i dalej do Szczecina.
Gmina Zdzieszowice zajmuje obszar 57 km2, graniczy z gminami: Gogolin, Leśnica, Kędzierzyn-Koźle, Krapkowice, Strzelce Opolskie, Reńska Wieś i Walce. Liczba mieszkańców gminy przekracza 17.000, z czego 13.467 mieszka w mieście. Przeciętna gęstość zaludnienia wynosi 294 osoby na km2. W skład administracyjny gminy wchodzi miasto Zdzieszowice i 6 sołectw: Jasiona, Krępna, Oleszka, Rozwadza, Januszkowice (laureat konkursu Najlepszy Start w Odnowie Wsi) i Żyrowa (wyróżniona w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Europejska Nagroda Odnowy Wsi w 2004 roku oraz laureat konkursu Wieś Przyszłości w 2008 roku).
Centrum Zdzieszowic z lotu ptaka.
Budowa w Zdzieszowicach koksowni (z inicjatywy hrabiego von Schaffgotscha) w latach 1929-1932 przyczyniła się do podniesienia rangi miejscowości oraz do wzrostu liczby mieszkańców. Teraz mieści się tu jeden z najnowocześniejszych zakładów koksowniczych w Polsce i w Europie.
W czasach II Wojny Światowej ze względu na produkcję koksu, benzyny syntetycznej, olejów lekkich i ciężkich Zakłady Koksownicze stanowiły ważny punkt strategiczny. Dlatego podczas nalotu wojsk alianckich uległy one częściowemu zniszczeniu. Po wojnie w latach pięćdziesiątych zakład stale rozbudowywano i modernizowano, dlatego do Zdzieszowic jak do Mekki przybywali i osiadali się ludzie z całej Polski. Dziś Zdzieszowice stanowią ważny ośrodek przemysłowy na Opolszczyźnie.
Pomnik powstańców Ślaśkich w Zzdzieszowicach.
Zdzieszowice charakteryzują się również tym, że sąsiadują tu obok siebie duże nowoczesne zakłady przemysłowe, Park Krajobrazowy „Góra św. Anny oraz Obszar Chronionego Krajobrazu „Łęk Zdzieszowicki”. Niewiele jest takich miejsc w Polsce, gdzie walory przyrodnicze i kulturowe splatają się w jedno, stanowiąc krajobraz tak urzekająco piękny i niepowtarzalny. Do tych miejsc należy właśnie Park Krajobrazowy „Góra Św. Anny” utworzony w 1988 roku. Obejmuje on Grzbiet Chełmu, tj. zachodnią część Wyżyny Śląskiej. Ciągnie się on z północnego zachodu na południowy wschód na odcinku ok. 20 km i średniej szerokości 5 km. Najwyższym wzniesieniem Grzbietu Chełmu, a zarazem całej Wyżyny Śląskiej jest Góra Św. Anny (404 m n.p.m.).
OSIĄGNIĘCIA GMINY ZDZIESZOWICE W LATACH 2006 – 2009
- 2006r. - certyfikat w akcji „Gmina Fair Play” oraz wyróżnienie honorowe w kategorii miast i małych miasteczek (4 miejsce w skali kraju)
- 2006r. - laureat konkursu „Samorząd Przyjazny Oświacie”
- 2007r. - wyróżnienie za podjęcie dodatkowego wyzwania realizacji zadań fakultatywnych w ramach akcji "Przejrzysta Polska".
- 2007r. wyróżnienie w kategorii Przedsiębiorczość za projekt „Tworzenie Warunków Rozwoju Przedsiębiorstw na Terenie Strefy BOREK w miejscowości Rozwadza - Gmina Zdzieszowice”
- 2007r. laureat II edycji konkursu „Samorząd Przyjazny Oświacie”
- 2008r. laureat projektu „Gmina Atrakcyjna dla Inwestora „
-
2009r. laureat Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni Środowisku”
- Podsumowaniem osiągnięć Gminy jest zajęcie 2 miejsca w skali kraju w rankingu „Pisma Samorządu Terytorialnego Wspólnota” w kategorii małe miasta – „Sukces kadencji 2002 – 2006”.
Turystyka i Rekreacja
Gmina Zdzieszowice to miejsce bardzo przychylne rowerzystom. Na terenie gminy przygotowano ponad sto kilometrów ścieżek rowerowych tworzących projekt pod nazwą „Rowerem Bliżej Naszego Dziedzictwa”, które uzyskały dofinansowanie ze środków programu INTERREG IIIA Unii Europejskiej. Zdzieszowice goszczą uczestników wielu imprez rowerowych min. Mio Fujifilm Bike Maratonu, Mistrzostw Polski w Rowerowej Jeździe na Orientację (MTBO), wyścigów szosowych oraz rodzinnych rajdów rowerowych.
Organizacją życia kulturalnego w Gminie zajmują się Kino Odrodzenie i Miejsko Gminny Ośrodek Kultury prowadzący także działalność edukacyjną oraz sportowo-rekreacyjną. Do dyspozycji mieszkańców pozostają: stadion, korty tenisowe, hala sportowa wraz ze ścianką wspinaczkową, basen, kąpielisko oraz pływalnia.
Atrakcją ziemi zdzieszowickiej są walory krajobrazowe oraz nieliczne zabytki architektury. Warto zobaczyć Kościół filialny św. Mikołaja w miejscowości Żyrowa, wzniesiony ok. 1300r. rozbudowany z w pierwszej połowie XVIIIw., i odrestaurowany w XIXw. i w latach 1932-1936. Godny uwagi jest także kościół św. Marii Magdaleny w Jesionej zbudowany w 1911r. stylu neobarokowym. W Zdzieszowicach warto zobaczyć Kościół p.w. Św. Antoniego, pochodzący z 1937 r., XIX wieczną kapliczkę dzwonniczą, budynek Urzędu Miasta i Gminy wraz z przylegającą kapliczką, kilkadziesiąt zabytkowych domów robotniczych oraz Pomnik Powstańców Śląskich znajdujący się przy Zakładach Koksowniczych
ATUTY GMINY ZDZIESZOWICE
- Bardzo dobra infrastruktura komunikacyjna /autostrada – A4 w odległości 15km, droga wojewódzka, międzynarodowa magistrala kolejowa wraz z bocznicą/,
- w pełni uzbrojony teren pod inwestycje o wielkości ponad 30ha,
- długookresowa strategia rozwoju gminy,
- kompleks nowoczesnych boisk sportowych,
-
doskonałe warunki naturalne /Park Krajobrazowy Góra św. Anny, unikalna enklawa lasu łęgowego – Łęg Zdzieszowicki nad rzeką Odrą stanowiący Obszar Chronionego Krajobrazu/
dynamiczny rozwój gospodarczy,
Boiska sportowe w PSP nr 1 w Zdzieszowicach.
PRIORYTETY ROZWOJOWE
- zachowanie i ochrona środowiska naturalnego,
- wykorzystanie technologii bezpiecznych dla środowiska,
- kompleksowa kanalizacja wsi,
- kompleksowa modernizacja kąpieliska miejskiego,
- kompleksowa rozbudowa boisk sportowych z pełną infrastrukturą.
INFORMACJI NA TEMAT ATRAKCJI TURYSTYCZNYCH, SZLAKÓW ROWEROWYCH, NOCLEGÓW ITP. UDZIELA
Referat Promocji i Funduszy Europejskich
Urząd Miejski w Zdzieszowicach
ul. Bolesława Chrobrego 34
47-330 Zdzieszowice
www.zdzieszowice.pl
promo@zdzieszowice.pl
+48 0-77 40 64 439
Urząd Miejski w Zdzieszowicach
ul. Bolesława Chrobrego 34, 47-330 Zdzieszowice
tel.: +48 77 40 64 400, faks: +48 77 40 64 444
e-mail: um@zdzieszowice.pl
strona internetowa: www.zdzieszowice.pl