Wersja dla słabowidzących
Powiększ czcionkę za pomocą skrótu klawiszowego CTRL +, a pomniejsz za pomocą CTRL -
Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
Urząd Miejski
w Zdzieszowicach
Zakole Odry w Zdzieszowicach Bike Maraton Gmina Zdzieszowice Raj dla wędkarzy Zachód słońca

Apel Burmistrza Zdzieszowic

 SZANOWNI MIESZKAŃCY
MIASTA I GMINY ZDZIESZOWICE

Z przykrością stwierdzam, że właściciele i posiadacze czworonogów z terenu naszego miasta i gminy nie wywiązują się w pełni z obowiązków jakie na nich ciążą w związku z faktem posiadania psa.
Problem psich odchodów to nie tylko problem natury estetycznej czy zapachowej, ale bardzo poważny problem epidemiologiczny. Narażeni jesteśmy wszyscy, gdyż wysuszone psie odchody podobnie jak pyłki drzew, grzybów czy kwiatów unoszą się w powietrzu. Nieczystości te szczególnie groźne są dla dzieci, które bawiąc się w piaskownicach, na placach czy skwerach wielokrotnie mają z nimi styczność.
Na moją prośbę, którą skierowałem do mieszkańców Zdzieszowic odnośnie obowiązku sprzątania nieczystości, które pozostawiają po sobie Wasi pupile na codziennych spacerach, powinniście Państwo zastosować się do powyższych zaleceń. Niestety nie wszyscy przestrzegają skierowanej do nich prośby.
Na wszystkich trawnikach, skwerach, placach i ulicach naszego miasta i gminy znajdują się psie odchody, co mieszkańcy nie będący posiadaczami psów postrzegają bardzo negatywnie i protestują. Swoje oburzenie sygnalizują poprzez zgłoszenia telefoniczne oraz skargi pisemne.
W związku z powyższym zmuszony jestem wprowadzić restrykcje wynikające z przepisów i zobowiązujące posiadaczy i właścicieli psów do wyprowadzania ich na smyczy oraz do sprzątania i usuwania psich odchodów do specjalnych koszy przeznaczonychna ten cel.
Powyższe wprowadzone zostaje za zgodą i aprobatą Rady Miejskiej w Zdzieszowicach.
 Nie przestrzeganie zaleceń spowoduje ukaranie posiadac i właścicieli psów mandatami w wysokości od 20,00-500,00 zł., co jest zgodne z kodeksem postępowania w sprawach o wykroczenia.
Informuję również, iż na mój wniosek, Rada Miejska przychyliła się pozytywnie i nie płacicie Państwo podatku za psy. Jeżeli sytuacja nie ulegnie diametralnie poprawie zmuszony będę powrócić do poprzedniego stanu rzeczy, czyli wprowadzić podatek co uważam za złe rozwiązanie ale konieczne.
Apeluję do właścicieli psów, aby sprzątali po swoich pupilach wykorzystując “pojemniki na psie odchody”.
Pokażmy, że potrafimy wykorzystać daną nam szansę zadbania o czystość naszej okolicy.
 

 


Burmistrz Zdzieszowic

Dieter Przewdzing