Upamiętnienie zapomnianej wybitnej zdzieszowickiej pisarki.
Na rogu ulicy Franciszka Myśliwca w Zdzieszowicach, na końcu której znajduje się ruina dworku zdzieszowickiej pisarki hrabiny Valeski von Bethusy-Huc, uroczyście odsłonięto w niedzielę 14 czerwca 2009 roku pamiątkową tablicę na granitowym obelisku, z okazji 160 rocznicy Jej urodzin.
Tablicę poświęcił zdzieszowicki proboszcz parafii św. Antoniego ksiądz Antoni Komor w asyście neoprezbitera Marka Sobotty.
Zaś wstęgę przecinali:
- burmistrz Zdzieszowic Pan Dieter Przewdzing,
- wiceburmistrz Zdzieszowic Pani Sybila Zimerman,
- przewodniczący Stowarzyszenia „Nasze Dziedzictwo” w Żyrowej Pan Józef Wilczek,
- dyrektor PSP nr 1 w Zdzieszowicach Pani Gabriela Ostrychacz
- autorka książki „Niepokorna hrabina” prof. dr hab. Grażyna Barbara Szewczyk.
Przed odsłonięciem tablicy dwie pieśni religijne odśpiewał chór Publicznego Gimnazjum im. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Zdzieszowicach.
Po odsłonięciu tablicy zaproszeni goście w ilości blisko 100 osób udali się do pobliskiej sali gimnastycznej przy PSP nr 1 w Zdzieszowicach, w której odbyła się „VII Literacka Biesiada Śląska” z prezentacją dorobku wybitnej pisarki górnośląskiej, przeplatana oprawą muzyczną i fragmentami wybranych tekstów. Oprawę muzyczną zapewnił zespół folklorystyczny „Spod Buczyny” z Oleszki pod dyr. Pani Teresy Bugiel i Pana Jana Herby.
VII Literacką Biesiadę Śląską pt. „Dziedzictwo, które łączy..., czyli o hrabinie Valesce von Bethusy-Huc, zapomnianej pisarce ze Zdzieszowic” - zorganizowało „Nasze Dziedzictwo” Stowarzyszenie z Żyrowej w ramach projektu dotowanego ze środków Samorządu Województwa Opolskiego. Na biesiadzie Samorząd reprezentował Pan Tomasz Przygoda, pracownik Referatu Rozwoju Wsi UMWO.
Hrabina Valesca von Bethusy-Huc (1849-1920) mieszkała i tworzyła w Zdzieszowicach 37 lat w okresie od 1869 do 1906 roku. Od debiutu w 1873 roku opublikowała 26 powieści pokaźnych objętościowo i 20 wydanych w postaci książkowej nowel, zbiorów opowiadań i szkiców.
Dla współczesnego czytelnika teksty grabiny Valeski przedstawiają wartość dokumentu epoki. Napisała m.in. historię 15 miast śląskich w 6 górnośląskich (Byczyna, Bytom, Opole, Strzelce, Wołczyn).
Warto nadmienić, że mąż pisarki Eugen uruchomił w 1903 roku na przeprawie przez Odrę pierwszy nowoczesny prom towarowy o nośności 8 ton z napędem ręcznym przeżywający obecnie swój renesans jako ewenement na skalę europejską.
Mieszkańcy Gminy Zdzieszowice oddali w tym pięknym dniu hołd zasłużonej postaci dla kultury regionu Górnego Śląska a przede wszystkim dla kultury ziemi zdzieszowickiej i Śląska Opolskiego.
Tekst: Jerzy Szołtysek.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |