Wersja dla słabowidzących
Powiększ czcionkę za pomocą skrótu klawiszowego CTRL +, a pomniejsz za pomocą CTRL -
Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
Urząd Miejski
w Zdzieszowicach
Zakole Odry w Zdzieszowicach Bike Maraton Gmina Zdzieszowice Raj dla wędkarzy Zachód słońca

Komisja konkursu Piękna Wieś Opolska 2009 w naszej Gminie.

Komisja konkursu "Piękna Wieś Opolska 2009" w naszej Gminie.
W dniu 2.07.2009 r. gościła w naszej Gminie komisja konkursowa Urzędu Marszałkowskiego oceniające projekty złożone w ramach konkursu "Piękna Wieś Opolska 2009". W tegorocznej edycji konkursu reprezentowały nas sołectwa: Żyrowa, startująca w kat. D Konkursu „Najlepszy projekt Odnowy Wsi” i Rozwadza startująca w kat. B „Najlepszy start w Odnowie Wsi”. W skład Komisji wchodzili:

  1. Pan Andrzej Zielonka, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego,
  2. Pani Małgorzata Szafors, Moderator Odnowy Wsi,
  3. Pani Kornelia Wrońska, przedstawiciel Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie,
  4. Pani Ewa Wróbel, Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
  5. Pan Tomasz Przygoda, Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


Żyrowa, która jest sołectwem najdłużej działającym w Programie Odnowie Wsi (od 1997 r.), zgłosiła projekt pod nazwą „Adaptacja zrujnowanego budynku gospodarczego na strażnicę OSP z ogólnodostępnym „Domem Mieszkańców” i Internetowym Centrum Edukacyjno-Oświatowym”. Komisja została przywitana przez Sołtysa Żyrowej Józefa Wilczka, burmistrza Zdzieszowic Dietera Przewdzinga, przewodniczącą Rady Miejskiej w Zdzieszowicach Monikę Wąsik – Kudlę, komendanta OSP Żyrowa Ryszarda Jantosa, oraz Lidera Odnowy Wsi Jerzego Szołtyska, który wręczył członkom Komisji symboliczne róże.
Jerzy Szołtysek przedstawił Komisji całą historię powstania „Domu Mieszkańców” od momentu uzyskania użyczenia budynku od Urzędu Miejskiego w Zdzieszowicach, poprzez okres odbudowy, który w znacznej mierze był wykonywany przez mieszkańców po dzień dzisiejszy. Ryszard Jantos opowiedział i oprowadził Komisję po centrum edukacyjnym, gdzie znajduje kilkanaście komputerów wraz z dostępem do internetu oraz funkcją e-learningu.


IMG_1936.jpeg


W Rozwadzy Komisja została przywitana przez Panią Sołtys Ritę Grądalską, proboszcza rozwadzkiej parafii Józefa Jureczka radnego zdzieszowickiej Rady Miejskiej Pana Józefa Sitko oraz członków grupy Odnowy Wsi. Komisji towarzyszyli wszyscy wyżej wymienieni przedstawiciele władz Gminy Zdzieszowice. Pani Sołtys przedstawiła przy pomocy prezentacji multimedialnej przedstawiła Rozwadzę i opowiedziała o walory sołectwa. Komisja została ugoszczona kołoczem, który specjalnie na tę okazję upiekła zwycięska drużyna I Powiatowego Konkursu Wypieku Kołocza Śląskiego.
Kolejnym etapem prezentacji sołectwa był spacer po Rozwadzy, podczas którego zostały Komisji przedstawione ciekawe miejsca takie jak siedziby rozwadzkich przedsiębiorstw, „Dom Spotkań” wraz z świetlicą i biblioteką. okolice kościoła, miejsca gdzie organizowane są doroczne festyny.
Sołtys przedstawił również Komisji plan zagospodarowania jednego z placów wsi na centrum rekreacyjno - wypoczynkowe, na które planowane jest pozyskanie dofinansowanie w ramach programu LEADER.

IMG_1968.jpeg


Oba sołectwa wypadły bardzo dobrze, o czym świadczyły pochlebne opinie członków Komisji oraz  fakt, ze Komisja opuściła naszą Gminę ze znacznym opóźnieniem.

IMG_1942.jpeg IMG_1958.jpeg IMG_1976.jpeg IMG_1985.jpeg
IMG_2002.jpeg IMG_2009.jpeg IMG_2011.jpeg IMG_2014.jpeg