Goście z republiki Czeskiej w Żyrowej.
W dniu 4 grudnia Żyrowa gościła 28 osobową delegację studyjnej podróży z Moraw, która przybyła do "Domu Mieszkańców" podpatrzyć realizację projektów w ramach programu odnowy wsi w województwie opolskim.
Żyrowa została wytypowana przez Samorząd Województwa Opolskiego m.in. Jako jedna z najlepszych wsi, promująca województwo opolskie i powiat krapkowicki w programie odnowy wsi.
Goście z Moraw zwiedzili w terenie najważniejsze obiekty wykonane przez mieszkańców w ramach prac społecznych, systemem gospodarczym, a następnie w sali rekreacyjno-szkoleniowej Domu Mieszkańców na piętrze, przy znakomitym kołoczu śląskim o trzech smakach i kawie lub herbacie obejrzeli godzinną multimedialną prezentacje.
Prezentacje obejmowała dokonania jakie zostały podjęte we wsi Żyrowa od zakończenia II wojny światowej, a szczególnie od daty przystąpienia wsi do programu odnowy wsi, a szczególnie od daty przystąpienia wsi do programu odnowy wsi opolskiej w 1997roku. Prezentacje komentował Lider odnowy wsi Żyrowa Pan Jerzy Szołtysek.
Omówiono najważniejsze przedsięwzięcia które wykonane zostały przy współudziale mieszkańców na przykładzie ponad 20 obiektów, które są trwałą wizytówką w krajobrazie Żyrowej m. in.
-
sieć wodociągowa wykonana przez założoną w 1972 roku Spółkę Wodną,
-
nowe boisko do piłki nożnej wykonane na pozyskanej od PGR-u działce,
-
dom sportowca z sala rekreacyjno-dyskotekową przy nowym boisku,
-
wiejska izba regionalna w PSP w Żyrowej,
-
kaplica przedpogrzebowa z chłodnią przy cmentarzu żyrowskim,
-
dach i latarnia na zabytkowej kaplicy cmentarnej z I połowy XIX wieku,
-
nowa więźba dachowa na kaplicy św. Teresy od Dzieciątka Jezus,
-
adaptacja zrujnowanego budynku gospodarczego na strażnice OSP z ogólnodostępnym "Domem Mieszkańców" i Internetowym Centrum Edykacyjno-Oświatowym,
-
modernizacja stawu z wodotryskiem,
-
odbudowa kamiennej bramy prowadzącej do parku,
-
tablice powitalne z kwiatami przy wjazdach do wsi, odbudowa od podstaw pomnika ofiar I wojny światowej oraz 10 obiektów małej architektury.
Przed prezentacją gościom umilił występ Zespołu Folklorystycznego „Spod Buczyny” pod kierownictwem Pani Teresy Bugiel i Pana Jana Herby wykonując popularne pieśni ludowe regionu opolskiego.
Ostatnim punktem programu wizyty miłych gości z Moraw w Żyrowej było zwiedzanie na parterze „Domu Mieszkańców” Internetowego Centrum Edukacyjno-Oświatowego i Centrum Kształcenia na Odległość, które prezentował Pan inż. Ryszard Jantos.
Osiemnastu paniom uczestniczącym w studyjnej podróży zostały wręczone cięte róże. Z Żyrowej goście udali się na zakwaterowanie i nocleg do Sebastianeum w Kamieniu Śląskim.
Do zobaczenia w ramach rewizyty na Morawach!
Jerzy Szołtysek
Ilustracje:
-
Goście w sali rekreacyjno-szkoleniowej „Domu Mieszkańców”,
-
Lider Odnowy Wsi omawia prezentacje,
- Występ zespołu folklorystycznego „Spod Buczyny”.