Wersja dla słabowidzących
Powiększ czcionkę za pomocą skrótu klawiszowego CTRL +, a pomniejsz za pomocą CTRL -
Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
Urząd Miejski
w Zdzieszowicach
Zakole Odry w Zdzieszowicach Bike Maraton Gmina Zdzieszowice Raj dla wędkarzy Zachód słońca

Goście z republiki Czeskiej w Żyrowej.

W dniu 4 grudnia Żyrowa gościła 28 osobową delegację studyjnej podróży z Moraw, która przybyła do "Domu Mieszkańców" podpatrzyć realizację projektów w ramach programu odnowy wsi w województwie opolskim.

Żyrowa została wytypowana przez Samorząd Województwa Opolskiego m.in. Jako jedna z najlepszych wsi, promująca województwo opolskie i powiat krapkowicki w programie odnowy wsi.

Goście z Moraw zwiedzili w terenie najważniejsze obiekty wykonane przez mieszkańców w ramach prac społecznych, systemem gospodarczym, a następnie w sali rekreacyjno-szkoleniowej Domu Mieszkańców na piętrze, przy znakomitym kołoczu śląskim o trzech smakach i kawie lub herbacie obejrzeli godzinną multimedialną prezentacje.

Prezentacje obejmowała dokonania jakie zostały podjęte we wsi Żyrowa od zakończenia II wojny światowej, a szczególnie od daty przystąpienia wsi do programu odnowy wsi, a szczególnie od daty przystąpienia wsi do programu odnowy wsi opolskiej w 1997roku. Prezentacje komentował Lider odnowy wsi Żyrowa Pan Jerzy Szołtysek.

Omówiono najważniejsze przedsięwzięcia które wykonane zostały przy współudziale mieszkańców na przykładzie ponad 20 obiektów, które są trwałą wizytówką w krajobrazie Żyrowej m. in.

 • sieć wodociągowa wykonana przez założoną w 1972 roku Spółkę Wodną,

 • nowe boisko do piłki nożnej wykonane na pozyskanej od PGR-u działce,

 • dom sportowca z sala rekreacyjno-dyskotekową przy nowym boisku,

 • wiejska izba regionalna w PSP w Żyrowej,

 • kaplica przedpogrzebowa z chłodnią przy cmentarzu żyrowskim,

 • dach i latarnia na zabytkowej kaplicy cmentarnej z I połowy XIX wieku,

 • nowa więźba dachowa na kaplicy św. Teresy od Dzieciątka Jezus,

 • adaptacja zrujnowanego budynku gospodarczego na strażnice OSP z ogólnodostępnym "Domem Mieszkańców" i Internetowym Centrum Edykacyjno-Oświatowym,

 • modernizacja stawu z wodotryskiem,

 • odbudowa kamiennej bramy prowadzącej do parku,

 • tablice powitalne z kwiatami przy wjazdach do wsi, odbudowa od podstaw pomnika ofiar I wojny światowej oraz 10 obiektów małej architektury.

   

Przed prezentacją gościom umilił występ Zespołu Folklorystycznego „Spod Buczyny” pod kierownictwem Pani Teresy Bugiel i Pana Jana Herby wykonując popularne pieśni ludowe regionu opolskiego.

Ostatnim punktem programu wizyty miłych gości z Moraw w Żyrowej było zwiedzanie na parterze „Domu Mieszkańców” Internetowego Centrum Edukacyjno-Oświatowego i Centrum Kształcenia na Odległość, które prezentował Pan inż. Ryszard Jantos.

Osiemnastu paniom uczestniczącym w studyjnej podróży zostały wręczone cięte róże. Z Żyrowej goście udali się na zakwaterowanie i nocleg do Sebastianeum w Kamieniu Śląskim.

Do zobaczenia w ramach rewizyty na Morawach!

 

                                                                                                                                    Jerzy Szołtysek

 

Ilustracje:

 1. Goście w sali rekreacyjno-szkoleniowej „Domu Mieszkańców”,

 2. Lider Odnowy Wsi omawia prezentacje,

 3. Występ zespołu folklorystycznego „Spod Buczyny”.


3d.jpeg


2d.jpeg


1d.jpeg