Wersja dla słabowidzących
Powiększ czcionkę za pomocą skrótu klawiszowego CTRL +, a pomniejsz za pomocą CTRL -
Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
Urząd Miejski
w Zdzieszowicach
Zakole Odry w Zdzieszowicach Bike Maraton Gmina Zdzieszowice Raj dla wędkarzy Zachód słońca

Bike Maraton Zdzieszowice

ZAPROSZENIE BURMISTRZA ZDZIESZOWIC

Zapraszam ponownie wszystkich sympatyków kolarstwa górskiego do Zdzieszowic, na trasę trzeciej edycji tegorocznego cyklu Bike Maratou. Bardzo się cieszę, że nasza zeszłoroczna edycja spotkała się z tak przychylnymi opiniami Was jako zawodników, organizatorów i wszystkich gości tak licznie przybyłych do Zdzieszowic. Mam nadzieję, że podczas tegorocznej edycji będzie jeszcze lepiej, że trasa poprowadzona po najpiękniejszych terenach Parku Krajobrazowego „Góra Św Anny”, wśród kapliczek kalwarii annogórskiej ponownie będzie dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem i wspaniałą, wymagającą areną zmagań o jak najlepszy wynik. Życzę wszystkim miło spędzonych chwil, zdrowej, sportowej rywalizacji oraz satysfakcji z ukończenia maratonu.

Do zobaczenia 23 mają w Zdzieszowicach na starcie największej imprezy sportowej w województwie opolskim, trzeciej edycji Bike-Maratonu 2009, podczas kolejnej rundy Pucharu Polski w maratonach MTB.

Burmistrz Zdzieszowic2.jpeg


Ze sportowym pozdrowieniem Dieter Przewdzing - Burmistrz Zdzieszowic

W zeszłym roku w Zdzieszowicach wystartowało prawie 1000 zawodników!!! Jak będzie w tym roku?

W ramach Zdzieszowickiego maratonu rozegrane zostaną:

 • Puchar Polski w Maratonach MTB (eliminacje do Mistrzostw Świata w Maratonach MTB) - w związku z tym możemy spodziewać się pojawienia na stracie polskiej czołówki w tej dyscyplinie sportu!

Zapraszamy wszystkich gości oraz mieszkańców naszej gminy do dopingowania na żywo zawodników wyjeżdżających na trasę maratonu (godz 11.00), oraz do wzięcia udziału dzieci i młodzieży w imprezach towarzyszących – konkursach i wyścigu dla dzieci (max – 1km), podczas których można wygrać wiele wartościowych nagród.

Zdjęcia z trasy maratonu w Zdzieszowicach

IMG_7100a.jpeg

 IMG_7115a.jpeg

 IMG_7124a.jpeg

PROGRAM

24.05.2009 (piątek)

16.00 - 21.00   zapisy w Biurze Zawodów

16.00 - 21.00   Centrum Informacji
17.00                wycieczka na trasę maratonu

23.05.2009 (sobota)

7.30 - 10.30     zapisy w Biurze Zawodów  
10.30                ustawianie zawodników w sektorach startowych

11.00               start GIGA, MEGA i MINI Maratonu 

11.30 - 12.00   przyjmowanie zapisów do konkursów i wyścigów dla dzieci (centrum zabaw przy scenie) 

12.00              wyścigi dla dzieci  (max. pętla 1km)
 
17.00               zamknięcie trasy Bike Maraton na wszystkich dystansach
 
                        rozpoczęcie ceremonii wręczania nagród :
od. 13.00 
      - MINI Bike Maraton
od  14.00       - MEGA Bike Maraton 
od. 15.00       - GIGA Bike Maraton 

                        - Drużynowa i Rodzinna  

13.00 - 18.00
 - losowanie nagród wśród wszystkich uczestników Bike Maratonu

IMG_7161.jpeg

DOJAZD

1. miasteczko sportowe Bike Maraton - Zdzieszowice
(biuro zawodów, start, meta) 

ul. Korfantego, Plac Zabaw i Wypoczynku

2. terenowe biuro zawodów prowadzi zapisy i rejestrację na miejscu w dniach:

22.05.2009 (piątek) godz. 16.00- 21.00
23.05.2009 (sobota) godz. 7.30. - 10.30

TRASA

MINI 23 km
MEGA 47 km przewyższenie 980m
GIGA 72 km przewyższenie 1580m

Trudność
trasy (1-6) 4

Informacje dodatkowe:
Trasa w 98% przebiega ścieżkami leśnymi i gruntowymi, charakteryzującymi się różnymi nawierzchniami. Najdłuższy odcinek asfaltowy to podjazd od startu na Górę Św. Anny. Trasa interwałowa bardzo kręta i zmienna z dużą ilością podjazdów i niebezpiecznych zjazdów (ok 1-3 kilometrowych) dających w sumie dość wysokie przewyższenia. Gdy będzie mokro w kilku miejscach może być ślisko i błotniście.

mapa_zdzieszowice_ok_m.jpeg

Trasa maratonu w Zdzieszowicach

UWAGA MIESZKAŃCY ZDZIESZOWIC:

W tym dniu tj 23 maja 2009r. mogą występować znaczne utrudnienia w ruchu na terenie miasta Zdzieszowice związane z przyjazdem i wyjazdem zawodników. Spodziewane największe utrudnienia spodziewane są w godz: 8.30 - 10.00 oraz 15.00-17.00. W ciągu całego dnia mogą występować utrudnienia w parkowaniu pojazdów w okolicach ulic Korfantego, Kościuszki oraz Nowej.

Za utrudnienia serdecznie przepraszamy.

 

W utrzymaniu czystości na terenie rozgrywanej trasy BIKE MARATONU w Zdzieszowicach  pomoże nam firma REMONDIS GLIWICE Sp. z o.o. , której serdecznie za to dziękujemy.

remondis sanitech.jpeg

REMONDIS Gliwice Sp. z o.o.

Zakład Kędzierzyn-Koźle

ul. Chrobrego 41
PL 47-200 Kędzierzyn Koźle
tel.: +48 (0) 77 / 482 46 03
fax: +48 (0) 42 / 482 46 05
e-mail: kedzierzyn@remondis.pl

_________________________________
 PRZECZYTAJ RELACJĘ I ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘC Z PIERWSZEGO ZDZIESZOWICKIEGO
BIKE MARATONU!
IMG_7252.jpeg
(zdjęcia autorstwa Marka Zarankiewicza)
_________________________________
 
 
BIKE MARATON 2008
4 maja 2008 ZDZIESZOWICE

 
logo.jpeg
Zapraszam serdecznie wszystkich pasjonatów kolarstwa górskiego do Zdzieszowic, na drugą edycję tegorocznego cyklu Bike Maratonu. Jest mi niezmiernie miło z tego powodu, że będę mógł przywitać Was po raz pierwszy na linii startu tej wspaniałej imprezy w Zdzieszowicach. Mam nadzieję, że trasa poprowadzona po najpiękniejszych terenach Parku Krajobrazowego „Góra Św Anny”, wśród kapliczek kalwarii annogórskiej będzie dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem i wspaniałą, wymagającą areną  zmagań o jak najlepsze miejsce. Mam również nadzieję, że Bike Maraton w Zdzieszowicach zagości na stałe w kalendarzu imprez rowerowych i będziemy się tu spotykali co rok. Życzę miło spędzonych chwil, niezapomnianych wrażeń, zdrowej rywalizacji i przede wszystkim wspaniałej atmosfery.


Dieter Przewdzing
Burmistrz Zdzieszowic
BURMISTRZ 2.jpeg
INFORMACJE OGÓLNE NA TEMAT GMINY
   
Gmina Zdzieszowice położona jest w środkowo-wschodniej części województwa opolskiego, w powiecie krapkowickim, u podnóża Parku Krajobrazowego „Góry św. Anny”. Jest to gmina stosunkowo młoda, która prawa miejskie uzyskała dopiero w 1967 r. Wcześniej była to mała osada przylegająca do Odry o wdzięcznej nazwie Solownia, pochodzącej zapewne od soli, którą wraz z innymi towarami dostarczano tu lądem z Górnego Śląska i przeładowywano  na tratwy płynące po Odrze do Opola, Wrocławia i dalej do Szczecina.  Budowa w Zdzieszowicach koksowni (z inicjatywy hrabiego von Schaffgotscha) w latach 1929-1932 przyczyniła się do podniesienia rangi miejscowości oraz do wzrostu liczby mieszkańców. Teraz mieści się tu jeden z najnowocześniejszych zakładów koksowniczych w Polsce i w Europie . Podczas II Wojny Światowej ze względu na produkcję koksu, benzyny syntetycznej, olejów lekkich i ciężkich Zakłady Koksownicze stanowiły ważny punkt strategiczny. Dlatego podczas nalotu wojsk alianckich uległy one częściowemu zniszczeniu. Po wojnie w latach pięćdziesiątych zakład stale rozbudowywano i modernizowano, dlatego do Zdzieszowic jak do Mekki przybywali i osiadali się ludzie z całej Polski. Dziś Zdzieszowice stanowią ważny ośrodek przemysłowy na Opolszczyźnie. Na terenie gminy Zdzieszowice warto zobaczyć wczesnobarokowy  kompleks pałacowo-parkowy z I połowy XVII wieku, wzniesiony przez hrabiów von Gaschin, mieszczący się w Żyrowej, zabytkowy, neobarokowy kościół parafialny pw. Św, Marii Magdaleny w Jasionej, najcenniejszy obiekt zabytkowy architektury gotyckiej na Śląsku Opolskim. W samych Zdzieszowicach koniecznie należy  wybrać się na przeprawę promową nad Odrą wybudowaną w 1987 roku jako element drogi łączącej Zdzieszowice z Walcami, Głogówkiem i Reńską Wieś. Jest to jedyna powszechnie dostępna przeprawa promowa o napędzie ręcznym w Europie Środkowej.  
    Zdzieszowice charakteryzują się również tym, że sąsiadują tu obok siebie duże nowoczesne zakłady przemysłowe i  Park Krajobrazowy. Niewiele jest takich miejsc w Polsce, gdzie walory przyrodnicze i kulturowe splatają się w jedno, stanowiąc krajobraz tak urzekającą piękny i niepowtarzalny. Do tych miejsc należy właśnie Park Krajobrazowy „Góra Św. Anny” utworzony w 1988 roku. Obejmuje on Grzbiet Chełmu, tj. zachodnią część Wyżyny Śląskiej.  Ciągnie się on z północnego zachodu na południowy wschód na odcinku ok. 20 km i średniej szerokości 5 km. Najwyższym wzniesieniem Grzbietu Chełmu, a zarazem całej Wyżyny Śląskiej jest Góra Św. Anny (404 m n.p.m.). od nazwy tego wzniesienia pochodzi nazwa miejscowości będącej duchową stolicą Śląska Opolskiego oraz nazwa Parku Krajobrazowego- obszaru poddanego ochronie.
    Pod względem administracyjnym Park Krajobrazowy „Góra św. Anny” leży w środkowo- wschodniej części województwa opolskiego na terenie dwóch powiatów: Strzelce Opolskie i Krapkowice oraz pięciu gmin: Leśnica, Gogolin, Strzelce Opolskie, Zdzieszowice i Ujazd. Obejmuje obszar 5.051 ha. Dla zniwelowania niekorzystnego oddziaływania sąsiadujących z parkiem ośrodków przemysłowych i aglomeracji miejskich ustanowiono strefę ochronną, tj. otulinę parku. Jej powierzchnia stanowi 6.374 ha. Autostrada A-4 dzieli park na dwie części: południową i północną.
    Grzbiet Chełmu wyróżnia się swoją wyniosłością i zróżnicowaną rzeźbą terenu na tle rozległej płaskiej Niziny Śląskiej. Ku dolinie Odry Grzbiet opada stromo, natomiast łagodnie przechodzi w Równię Opolską. Składa się z wielu wzniesień, często bezimiennych. Najbardziej na północny zachód wysunięta jest Ligocka Góra Kamienna (326 m n.p.m.), na wschód od niej leży Biesiec (350 m n.p.m.), Wysocki Las (385 m n.p.m.), Góra św. Anny (400 m n.p.m.), Stoki (308 m n.p.m.) i Bukowy Bór (308 m n.p.m.). Góra św. Anny była na Śląsku najdalej wysuniętym na wschód wulkanem. Najbardziej cenne przyrodniczo obszary leśne objęto ochronną rezerwatową.. W 1997 roku utworzono rezerwaty: „Lesisko”, „Boże Oko” i „Grafik”, a w 2001 r.- „Biesiec”
    Gmina Zdzieszowice to również miejsce bardzo przychylne rowerzystom. Na terenie gminy przygotowano ponad sto kilometrów ścieżek rowerowych tworzących projekt pn: „Rowerem bliżej naszego dziedzictwa”, które uzyskały dofinansowanie ze środków programu INTERREG IIIA Unii Europejskiej. Od roku 2003 Zdzieszowice goszczą uczestników Mistrzostw Polski w Rowerowej Jeździe na Orientację (MTBO), a zawodnicy z klubu MGOKSiR Azymek w Zdzieszowicach od kilku lat stanowią trzon kadry narodowej juniorów w tej dyscyplinie sportu.


 • przebogaty w okazy fauny i flory Łęg Zdzieszowicki wraz z przeprawą promową na Odrze, wybudowaną w 1987 roku przez stocznię Koźle w Koźlu-Rogach i stanowiącą element drogi powiatowej nr 1408, łączącej Zdzieszowice-Walce. Jest to jedyna powszechnie dostępna przeprawa promowa o napędzie ręcznym na obszarze Euroregionu Pradziad. Od imienia przewoźnika nadano jej imię Józef,
 • monumentalny pomnik Powstańca Śląskiego w Zdzieszowicach z 1981 roku, zaprojektowany przez opolskiego rzeźbiarza Jana Borowczaka (autora statuy przy placu Wolności w Opolu)
 • akwen wodny w Januszkowicach, stanowiący integralną część gospodarstwa agroturystycznego „Jezioro Srebrne”.
 • w sercu wsi Żyrowa rozłożysty dąb cesarski, posadzony na pamiątkę pobytu w Żyrowej niemieckiego cesarza Wilhelma II w 1911 roku. (ok 100m od trasy maratonu)
 • basztę zamkową z zabytkową bramą wjazdową do pałacu w Żyrowej, obok której mieści się najstarszy budynek we wsi – stara plebania z dachem mansardowym z XIV wieku. (ok 100m od trasy maratonu)
 • wczesnobarokowy kompleks pałacowo-parkowy z I połowy XVII wieku, wzniesiony przez hrabiów von Gaschin, a przebudowany przez ostatnich właścicieli - rodzinę von Francken-Sierstorpff, (ok 100m od trasy maratonu)
 • zabytkowy, neobarokowy kościół parafialny pw. św. Marii Magdaleny w Jasionej, najcenniejszy obiekt zabytkowy architektury gotyckiej na Śląsku Opolskim i w gminie Zdzieszowice, a nim bogatą polichromię w kaplicy bocznej,
 • Dom Pielgrzyma na Górze Św. Anny (przy trasie maratonu)
 • Ołtarz Papieski i pomnik Jana Pawła II na Górze Św. Anny (przy trasie maratonu)
 • Grote Lurdzką na Górze Św. Anny.  Nieopodal bazyliki św. Anny znajduje się Grota Lurdzka, która została ukończona w 1914 roku. Wcześniej w miejscu tym działał kamieniołom bazaltu, stąd charakterystyczne pozostałości objawiające się widocznymi wokół skałami. Cała grota natomiast otoczona jest 14-stoma kaplicami grotami, również wykonanymi w skałach, które tworzą kolejne stacje drogi krzyżowej. Ponieważ kościół św. Anny nie jest w stanie pomieścić tysięcy wiernych, główne uroczystości często mają swoje miejsce właśnie w Grocie Lurdzkiej.(przy trasie maratonu)
 • Bazylikę na Górze Św Anny (przy trasie maratonu)
 • Rajski Plac. Przed głównym wejściem do bazyliki Św. Anny znajduje się Rajski Plac, na który można się dostać na jeden z trzech możliwych sposobów. Najbardziej urocze jest wejście od strony rynku, składające się z kilkudziesięciu schodków i zakończone śliczną bramą. Rajski Plac został wybudowany w 1768 roku, niemal dookoła jest otoczony krużgankami, wewnątrz których znajduje się kilkanaście konfesjonałów. Natomiast pośrodku placu stoi grupa ukrzyżowania przedstawiająca Jezusa Chrystusa. (przy trasie maratonu)
 • Kalwarię Annogórską - Na wzór Kalwarii Jerozolimskiej również na zboczach otaczających bazylikę Św. Anny wzniesiono miejscową kalwarię. Pierwszych kilkadziesiąt kaplic wzniesiono na samym początku XVIII wieku, w latach 1700-1709. Obecnie w skład kalwarii na Górze Św. Anny wchodzi zespół 40 kaplic, które symbolizują stacje Męki Pańskiej. Aby przejść wszystkie stacje trzeba pokonać drogę około 4 km. Kalwaria została przekazana franciszkanom mniej więcej pół wieku po ich wybudowaniu i od tej pory, w miarę możliwości, poszczególne stacje są odnawiane i restaurowane. Zabytkiem szczególnie wartym zwiedzenia jest kościół św. Krzyża, nazywany "Ukrzyżowaniem", który zawiera trzy ołtarze i położony jest na Golgocie. Tuż obok znajduje się Kaplica Namaszczenia i Grób Pana Jezusa.
 • Amfiteatr na Górze Św. Anny Gdy Góra Św. Anny znajdowała się jeszcze w rękach III Rzeszy, dokładniej rzecz ujmując - w latach trzydziestych ubiegłego wieku, hitlerowcy zapragnęli stworzyć ogromny amfiteatr, gdzie mogłyby odbywać się wielkie wiece, a także wybudować mauzoleum dla uczczenia poległych Niemców. Tak też i uczynili, w miejscu dawnego kamieniołomu w roku 1938 ukończono budowę tegoż amfiteatru. Według różnych źródeł może on pomieścić od 30 do 100 tysięcy widzów, to czyni go jednym z największych w Europie. Po przegranej przez hitlerowców drugiej wojnie światowej, mauzoleum - z oczywistych powodów zostało wyburzone, natomiast w jego miejscu wybudowano w roku 1947 Pomnik Czynu Powstańczego, który został zaprojektowany przez Xawerego Dunikowskiego.
 • Rezerwaty przyrody na terenie Parku Krajobrazowego Góra Św. Anny
1. Lesisko
2. Boże Oko
3. Grafik
4. Biesiec
5. Ligota Dolna
6. Geologiczny
(Wszelkie informacje na stronie parku - http://www.zopk.pl)

 • Muzea
Muzeum Czynu Powstańczego, Góra św. Anny, ul. Leśnicka 28 tel. 461-54-66
Muzeum Misyjne, Góra św. Anny, ul. Klasztorna 6 tel. 461-54-62
Galeria „Kapliczka”, Leśnica, ul. Nad Wodą tel. 461-53-91


Punkty informacji turystycznej:
 • Urząd Miejski w Zdzieszowicach ul. Bolesława Chrobrego 34, 47-330 Zdzieszowice (mail: promo@zdzieszowice.pl, tel.: 0-77 4064413)
 • Leśnicki Ośrodek Kultury i Rekreacji Leśnica ul. Nad Wodą 15; tel./fax. 461-53-91 E-mail:likorlesnica@tlen.pl
 • Miejsko- Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji Zdzieszowice, ul. Powstańców Śl. Tel. 484-23-92
 • PTTK Strzelce Opolskie, Rynek 4 tel. 463-37-31
 • Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych ul. Leśnicka 10, 47- 154 Góra św. Anny; Tel. 461-50-74 e-mail pkswanna@neostrada.pl
Noclegi:
Informacje na temat noclegów można pobrać z z poniższego odnośnika (format: PDF)
PDFBM Zdzieszowice - noclegi..pdf
Strony www:
www.zdzieszowice.pl
www.zdzieszowice-biketeam.livenet.pl
www.zopk.pl
www.goraswanny.pl
www.lesnica.pl 
Herb Zdzieszowic.jpeg
ZDZIESZOWICE
              gora.jpeg
PARK KRAJOBRAZOWY GÓRA ŚW. ANNY
  HERBL.png
LEŚNICA

 • Dojazd
 
  maps_results_logo.gif
 dojazd.jpeg
Odległości od miast:
-Opole 40 km
-Gliwice 50 km
-Wrocław 100 km
-Katowice 80 km
-Wisła 100 km
-Kraków 150 km
-Wałbrzych 170 km
-Jelenia Góra 200 km
-Warszawa 350 km

  Połączenia drogowe:

-Autostrada A4 - 2 wjazdy - 15 km (Krapkowice, Strzelce Opolskie)
-Droga 423 (Opole - Kędzierzyn Koźle - Racibórz) – 3 km,

-Droga 426 (Strzelce Opolskie - Kędzierzyn Koźle) – 10 km


  ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!
  start.jpeg
   
  ATAk.jpeg


  W utrzymaniu czystości na terenie rozgrywanej trasy BIKE MARATONU w Zdzieszowicach  pomoże nam firma REMONDIS GLIWICE Sp. z o.o. , której serdecznie za to dziękujemy.

  remondis sanitech.jpeg

  REMONDIS Gliwice Sp. z o.o.

  Zakład Kędzierzyn-Koźle

  ul. Chrobrego 41
  PL 47-200 Kędzierzyn Koźle 
  tel.: +48 (0) 77 / 482 46 03
  fax: +48 (0) 42 / 482 46 05
  e-mail: