Obchody uchwalenia KONSTYTUCJI 3 MAJA - Zdzieszowicach 2007 r.
Obchody uchwalenia KONSTYTUCJI 3 MAJA - Zdzieszowicach 2007 r.
Pierwszy rozbiór był dla Polaków wstrząsem i ostrzeżeniem.
Realna stała się groźba unicestwienia państwa. By temu zapobiec politycy musieli pospieszyć się z reformami – tylko państwo wzmocnione wewnętrznie mogło skutecznie walczyć o swój byt.
Próbą ratowania Rzeczypospolitej były reformy przeprowadzone na Sejmie (zwanym Sejmem Wielkim) obradującym w Warszawie w latach 1788-1792. 3-go maja 1791 roku SEJM WIELKI uchwalił Ustawę Rządową, nazywaną od dnia uchwalenia – Konstytucją 3-go Maja. Ustawa Rządowa stanowiła kompromis między monarchiczno-konstytucyjnym programem króla Stanisława Augusta, a programem republikańskim przywódców stronnictwa patriotycznego:
- Ignacego Potockiego,
- Stanisława Małachowskiego,
- księdza Hugona Kołłątaja.
Ustawa składała się z preambuły i 11 artykułów. Konstytucja była wynikiem dążeń do naprawy stosunków Rzeczpospolitej po I rozbiorze, ustalała podstawy ustroju nowożytnego w Polsce. Konstytucja wprowadzała ustrój monarchii konstytucyjnej. Zachowała stanową strukturę społeczeństwa, ale otwierała perspektywy dalszych przekształceń ustroju. Przyznawała religii katolickiej pozycję uprzywilejowaną, ale zapewniała tolerancję dla innych wyznań.
Konstytucja wprowadziła trójpodział władzy:
- władzę ustawodawczą miał sprawować dwuizbowy Sejm (znacznie zmniejszono rolę Senatu, zniesione zostały instrukcje poselskie, konfederacje i liberum veto, decyzje miały zapadać zwykłą większością głosów),
- władzę wykonawczą przyznano królowi wraz z Radą, tzw. Strażą Praw ( zniesiono wolną elekcję, tron miał być dziedziczny w dynastii saskiej),
- w sądownictwie Konstytucja zapowiadała reorganizację, postulując konieczność stworzenia stale urzędujących sądów ziemskich i miejskich oraz sprawujących nad nimi nadzór w drugiej instancji -Trybunałem Koronnym i sądem asesorskim.
Ustrój wprowadzony Konstytucją 3 Maja obowiązywał około roku. Klęska w wojnie z Rosją – mocarstwem, które dążyło do przywrócenia swojej dominacji w Rzeczypospolitej w 1792 i przystąpienie króla Stanisława Augusta do konfederacji targowickiej (23 VII 1792) przekreśliły moc obowiązującą Konstytucji.
Po III rozbiorze w 1795 roku i zupełnej likwidacji I Rzeczypospolitej, Konstytucja 3 Maja zaczęła nabierać znaczenia symbolu. Rodziły się i rozwijały legenda i mit 3 Maja, mające ogromne znaczenie dla rozbudzenia i utrzymania ducha narodowego i świadomości polskiej.
Konstytucja 3 Maja z 1791 r. stanowi bezsprzecznie największą spuściznę ideowo-polityczną po niepodległej Rzeczypospolitej. Przez historiografię światową uznana została za jedno z trzech epoko-wych dzieł prawodawczych XVIII w. – obok Konstytucji amerykańskiej z 1787 r. i konstytucji francuskiej z września 1791 r. Wielkość Ustawy Rządowej wynika nie tylko z wartości prawno-ustrojowej, jej postanowień, ale przede wszystkim z całego moralno-politycznego sensu wysiłku niepodległościowego podjętego przez stronnictwo patriotyczne w dobie Sejmu Czteroletniego, mimo nieprzezwyciężalnych, wydawało się, przeciwności zewnętrznych i wewnętrznych. Dzięki temu stała się aktem o niezmiernie istotnym znaczeniu dla tradycji narodowej, oddziałującym na świadomość polityczną wielu pokoleń Polaków.
W okresie II Rzeczypospolitej dzień 3 maja był świętem narodowym. Bezpośrednio po II wojnie władze pozwalały na uroczystości, jednak już pod koniec lat 40-tych skazano to święto na zapomnienie.Przetrwało w zaciszu domów i kościołów.6 IV 1990 roku sejm Rzeczypospolitej Polskiej przywrócił święto państwowe 3 Maja.