Wersja dla słabowidzących
Powiększ czcionkę za pomocą skrótu klawiszowego CTRL +, a pomniejsz za pomocą CTRL -
Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
Urząd Miejski
w Zdzieszowicach
Zakole Odry w Zdzieszowicach Bike Maraton Gmina Zdzieszowice Raj dla wędkarzy Zachód słońca

Tworzymy archiwalną galerię. Odsłona pierwsza - Cesarz Wilhelm II w Żyrowej

Cesarz Wilhelm II  W listopadzie 1911 roku przebywał w Żyrowej  by wziąć udział w polowaniu. Przed “studzionką” zasadził młody dąb który wyrósł na ogromne drzewo, które rośnie w tym miejscu do dziś. Cesarz z upodobaniem sadził  nowe drzewa w miejscach w których przebywał z wizytą. Były to przede wszystkim dęby. Ponoć prezentem sprawiającym mu największą przyjemność było nowe drzewko. Każdy z prezentów nosił imię darczyńcy. Cesarz miał mawiać: „gdy idę przez ogród, znajduję wielką przyjemność w dotykaniu drzew i krzewów, które dostałem w prezencie. Czuję się wtedy tak, jakbym ściskał dłoń tego, kto mi je podarował”. Ostatni cesarz Niemiec i król Prus; wnuk Wilhelma I i (po kądzieli) królowej Anglii Wiktorii, najstarszy syn Fryderyka III. Wstąpił na tron w wieku 29 lat, po śmierci dziadka Wilhelma I  i nagłym zgonie ojca Fryderyka III. Pod wpływem klęski militarnej i wybuchu rewolucji w Niemczech w 1918 roku, pod presją Sztabu Generalnego, zmuszony został 09 listopada do abdykacji cesarskiej, i 10 listopada jeszcze jako król Prus uciekł do Holandii. Tytułu królewskiego zrzekł się 28.11.1918 roku. Mimo postanowień traktatu wersalskiego o postawieniu Wilhelma II przed sądem za zbrodnie przeciw prawu i jego zwyczajom wojennym, rząd holenderski odmówił jego ekstradycji. Od tej pory aż do śmierci przebywał na emigracji w Holandii, gdzie też zmarł w 1941 roku mając 82 lata.

WilhelmIIPowyższe zdjęcie Cesarza Wilhelma II przebywającego z wizytą w Żyrowej przekazali podczas spotkania z Burmistrzem Zdzieszowic  byli mieszkańcy Żyrowej Panowie Fritz Tralla i Rudolf Schampera.

Tym samym prosimy wszystkich posiadających ciekawe, archiwalne zdjęcia naszej gminy o opisanie ich i przesłanie na adres poczty elektronicznej celem ich publikacji na naszej stronie i stworzeniu galerii upamietniającej najstarsze dzieje naszej gminy.