Wersja dla słabowidzących
Powiększ czcionkę za pomocą skrótu klawiszowego CTRL +, a pomniejsz za pomocą CTRL -
Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
Urząd Miejski
w Zdzieszowicach
Zakole Odry w Zdzieszowicach Bike Maraton Gmina Zdzieszowice Raj dla wędkarzy Zachód słońca

Mammografia - Zbadaj Swoje Piersi

Badania profilaktyczne w Opolskim Centrum Onkolgii

17 maja - „Majówka dla zdrowia" w Opolskim Centrum Onkologii

Majówka także dla mammografii

Włączając się w akcję Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ pn. „Majówka dla zdrowia", promującą znaczenie badań profilaktycznych informujemy, że w sobotę, 17 maja br., w Opolskim Centrum Onkologii (Opole, ul. Katowicka 66A) zostanie uruchomiona pracownia mammograficzna. Zdjęcia piersi wykonywane będą wyłącznie w ramach skryningu, dlatego na badanie zaprasza się panie w wieku 50-69 lat i które w okresie ostatnich dwóch lat nie miały wykonanej mammografii.

Zainteresowane winny zarejestrować się w dniu badania w godzinach 9-13, okazując książeczkę RUM, aktualny dokument ubezpieczenia zdrowotnego i, jeśli któraś z pań posiada, zaproszenie na badanie w ramach skryningu, wysłane pocztą przez NFZ.

Kilka rad praktycznych

Jak najlepiej przygotować się do badania?

1. W dniu badania proszę nie stosować dezodorantu, zasypki, pudru itp., zwłaszcza pod pachą i pod biustem, albowiem mogą one spowodować zmiany obrazu mammograficznego i konieczność wykonania ponownego badania.

2. Najlepiej ubrać się w luźną, wygodną odzież, którą można szybko i łatwo zdjąć (do badania należy zdjąć do pasa wszelką odzież)

3. Na czas badania zdjąć wszelkie ozdoby.
Dlaczego należy badać pierś?

1. Zmiany zachodzące w piersi są niezwykle subtelne i nowoczesne mammografy, jak również klisze, odczynniki oraz inne urządzenia, są przystosowane do badania zachodzących zmian w strukturze piersi. Zdjęcia, czyli mammogramy, muszą utrwalić zarówno brak zmian, jak i zmiany widoczne przy kolejnych badaniach. Badaniem obejmuje się całą bryłę piersi, łącznie z dołem pachowym.

2. Aby wykonać prawidłowy obraz mammograficzny pierś musi być spłaszczona poprzez ściśnięcie. Jest to niezbędne, by otrzymany obraz był właściwy; ponadto dzięki ściśnięciu można zastosować znaczne mniejszą dawkę promieni.

3. Wykonuje się dwa obrazy każdej piersi: jeden z pozycji pionowej, a drugi z pozycji skośnej. Taki komplet obrazów zapewnia dokładny przestrzenny obraz piersi.

Słowniczek:

Mammogram - rentgenowski obraz piersi.

Mammograf - urządzenie służące do wykonania mammogramu

Mammografia - procedura użyta do tworzenia mammogramu.

Ważne dla panów w wieku 50+

Zbadaj swoją prostatę

Opolskie Centrum Onkologii w Opolu (ul. Katowicka 66 A) od maja br. realizuje projekt profilaktyczny pn. „Program badań przesiewowych w kierunku raka prostaty u mężczyzn po 50 roku życia”. Zadanie jest finansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego.

Badania stanu prostaty (fizykalne oraz krwi) są przeprowadzane w każdy piątek w godzinach 10 -14 w gabinecie nr 114. Aby z nich skorzystać należy przy rejestracji okazać książeczkę RUM.

Liczba przyjęć pacjentów, którzy po raz pierwszy zgłaszać się będą na piątkowe badanie w ramach programu, została ograniczona do 30 osób.