Wersja dla słabowidzących
Powiększ czcionkę za pomocą skrótu klawiszowego CTRL +, a pomniejsz za pomocą CTRL -
Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
Urząd Miejski
w Zdzieszowicach
Zakole Odry w Zdzieszowicach Bike Maraton Gmina Zdzieszowice Raj dla wędkarzy Zachód słońca

Nasze sołectwa w konkursie Piękna Wieś Opolska 2008.

Obraz1.jpeg

Dnia 29 sierpnia 2008 roku wieś Żyrowa, uczestnik programu odnowy wsi w województwie opolskim od 1997 roku, gościła u siebie 5-cio osobową Komisję konkursową „Piękna Wieś Opolska 2008”, powołaną przez Zarząd Województwa Opolskiego. Komisja dokonała oceny w zakresie kryteriów konkursowych dotyczących kategorii:

A.. „Wieś przyszłości”

B. „Najlepszy Projekt Odnowy Wsi”

W przypadku Żyrowej obydwie kategorie są spójne powiązane ze sobą (poprzez Internetowe Centrum Edukacyjno-Oświatowe mieszczące się w ogólnodostępnej sali budynku wielofunkcyjnego - w projekcie kat. E). Centrum to ma dalekosiężne znaczenie dla przebiegu odnowy wsi dążącej „Ku Wsi Przyszłości”. Nowością na w/w obiekcie jest antena nadawczo-odbiorcza internetu radiowego z możliwością podłączenia do internetu każdego mieszkańca i telefonu stacj. w obsłudze VoIP. Daje to piękną wizje przejścia z przeszłości, ochrony dziedzictwa kulturowego wsi ku wsi przyszłości, ale nie zapominając o przeszłości.

 

Szanowną Komisję składającą się z Pięknych Pań i jednego Pana serdecznie przywitał Lider Odnowy Wsi od roku 1997 p. Jerzy Szołtysek, wręczając uczestnikom symbol kwiatowy Śląska – czerwoną różą.

 

Społeczność wiejską oprócz lidera reprezentowali:

  • Pan Józef Wilczek – sołtys 5-ciu kadencji i przewodniczący Stowarzyszenia „Nasze Dziedzictwo” od roku 2001.,

  • Pan Ryszard Jantos – prezez OSP Żyrowa i przewodniczący komisji rewizyjnej Stow. „Nasze Dziedzictwo”

  • Młodzi mieszkańcy Żyrowej, ubrani w stroje ludowe – następcy obecnych działaczy wiejskich,

  • przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Zdzieszowicach.

 

Po krótkiej charakterystyce miejscowości przedstawionej przez lidera jako ekologiczną z pełną infrastrukturą techniczną – ogrzewanie gazowe (1995r.), kanalizacja sanitarna (2000r.), nastąpiła prezentacja dokumentacji zdjęciowej z opisem i komentarzem na każde wymagane w konkursie kryterium oceny.

 Fotolerelacja z przebiegu prac Komisji w Żyrowej:

1.jpeg 2.jpeg 3.jpeg
4.jpeg 5.jpeg 6.jpeg
7.jpeg 8.jpeg 9.jpeg

 

Również 29 sierpnia Januszkowice gościły Komisję konkursową powołaną przez Zarząd Województwa Opolskiego mającą ocenić najlepsze sołectwo biorące udział w konkursie „Najlepszy Start w Odnowie Wsi” Lider Odnowy Wsi i sołtys Januszkowic Pani Maria Kampa wraz z radną Rady Miejskiej w Zdzieszowicach, mieszkanką Januszkowic Panią Moniką Wąsik-Kudla przedstawiły komisji atuty Januszkowic, jako młodej prężnie rozwijającej się miejscowości, zmierzającej do rekreacyjno-turystycznej funkcji. Komisja zapoznała się z dotychczasowymi osiągnięciami społeczno-gospodarczymi wsi oraz z wizją stworzenia ścieżki dydaktyczno-ornitologicznej. Januszkowice znajdują się bowiem na trasie przelotowej ptaków wędrownych i w okresie przejściowym można tu spotkać wiele gatunków ptaków niespotykanych w innych częściach Województwa Opolskiego. Po prezentacji odbywającej się w Budynku Wielofunkcyjnym komisja udała się na spacer po okolicznych jeziorach, po których komisję oprowadzali członkowie Klubu Wędkarskiego STAROPOLANKA.

p1.jpeg

P2.jpeg

Zdjęcia Januszkowickich ptaków autorstwa Marka Zarankiewicza.

 

Za sprawą Pani Ireny i Andrzeja Pisczor Januszkowice brały udział również w konkursie na najpiękniejszą zagrodę. W towarzystwie Lidera Odnowy Wsi, Członków OSP i pracowników UM w Zdzieszowicach członkowie komisji udali się do pięknego gospodarstwa rolniczego, najlepszej gospodyni w okolicy by zapoznać się z osiągnięciami z dziedziny ogrodnictwa i kuchni śląskiej Pani Ireny Pisczor.

 Fotolerelacja z przebiegu prac Komisji w Januszkowicach:

J1.jpeg J2.jpeg J3.jpeg
J4.jpeg J5.jpeg J6.jpeg
J7.jpeg J8.jpeg Obraz2.jpeg