Wersja dla słabowidzących
Powiększ czcionkę za pomocą skrótu klawiszowego CTRL +, a pomniejsz za pomocą CTRL -
Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
Urząd Miejski
w Zdzieszowicach
Zakole Odry w Zdzieszowicach Bike Maraton Gmina Zdzieszowice Raj dla wędkarzy Zachód słońca

Kraina Miślandii w Bibliotece Miejskiej w Zdzieszowicach.


       Pluszowe misie - miękkie, miłe w dotyku, są ulubieńcami wszystkich dzieci. Od ponad 100 lat towarzyszą dzieciom na całym świecie. Pocieszają, dodają otuchy i są nieodzowną przytulanką przy zasypianiu. Autorzy książek dla dzieci piszą o nich opowiadania, bajki i wiersze.

Image00001.jpeg


Ta, jedna z najpopularniejszych zabawek, obchodzi swoje święto 25 listopada. W 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki, ustanowiono Światowy Dzień Pluszowego Misia. Historia pluszaka wiąże się z wydarzeniem, które miało miejsce w 1902r. Wtedy to prezydent USA Theodore Roosevelt - zapalony myśliwy - nie dopuścił do zastrzelenia małego niedźwiadka. Wykorzystano zdrobniałe imię prezydenta i zaczęto sprzedawać zabawki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.
W tym roku z okazji święta pluszaka Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna
w Zdzieszowicach zamieniła się w Krainę Miślandii. Przygotowano gazetkę „ Misie- bohaterowie bajek i baśni”, wystawkę książek o misiach, w Wypożyczalni dla Dzieci na ten dzień zamieszkała ogromna ilość misiów różnej wielkości od malutkiego do całkiem dużego. Do Miślandii zaproszone zostały pięcio- i sześciolatki z Przedszkola nr 5 ze Zdzieszowic, które przyniosły ze sobą dwa misie tak duże, że musiały je nieść panie przedszkolanki.
Specjalnie na ten dzień panie bibliotekarki przygotowały dla dzieci ciekawy program zajęć

Image00002.jpeg


i zabaw. Celem całego przedsięwzięcia było zapoznanie dzieci z historią powstania Dnia Pluszowego Misia, przedstawienie sylwetek misiów - bohaterów literackich, ukazanie, że miś jest najlepszym przyjacielem dziecka, zapoznanie z przygodami Kubusia Puchatka, Misia Uszatka i innych misiów oraz zachęcenie dzieci do wypożyczania i czytania książek.
Na wstępie pani Agnieszka pracująca w wypożyczalni dla dzieci przedstawiła krótką historię pluszowego misia. Przeczytała też bardzo piękną bajeczkę o Brzydkim Misiu, której morał „Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”, bardzo się dzieciom spodobał. Następnie wszystkie dzieci wspólnie rysowały dużego, brzydkiego misia, który po narysowaniu okazał się bardzo pięknym misiem. Były też inne zabawy, min. „Stary niedźwiedź mocno śpi”, zabawa w beczkę miodku ulubionego przysmaku misiów a także zagadki o misiach.
Dzieci, które przyniosły ze sobą swoje ulubione pluszaki opowiadały o nich, o zabawach z nimi a później wykonały rysunki na temat: „Przygoda z misiem”. Czytano też na głos bajeczki o najsłynniejszych misiach Uszatku i Kubusiu Puchatku.

Image00007.jpeg


Było jeszcze wiele innych zajęć a wszystkie bardzo się podobały. Na zakończenie pani Agnieszka pokazała, jakie książki o misiach posiada w swoich zbiorach Biblioteka i zachęciła dzieci do wypożyczania i czytania książek.
Przedszkolaki wychodziły z zajęć bardzo zadowolone i obiecały, że wkrótce znów przyjdą.