Wersja dla słabowidzących
Powiększ czcionkę za pomocą skrótu klawiszowego CTRL +, a pomniejsz za pomocą CTRL -
Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
Urząd Miejski
w Zdzieszowicach
Zakole Odry w Zdzieszowicach Bike Maraton Gmina Zdzieszowice Raj dla wędkarzy Zachód słońca

Januszkowice w Konkursie Piękna Wieś Opolska 2012

W ramach tego rocznego Konkursu Piękna Wieś Opolska 2012 sołectwo Januszkowice zaprezentowało swój projekt pt. Zakup regionalnych strojów ludowych jako element promocji dziedzictwa kulturowego Krainy św. Anny. W dniu 26 lipca gościła w Januszkowicach komisja Urzędu Marszałkowskiego, która zajmuje się ocenianiem projektów zgłoszonych do konkursu.

W skład komisji wchodzili:
Alicja Brychcy z Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie, Leszek Czernik i Marcin Puszcz – moderatorzy Odnowy Wsi oraz Arkadiusz Głąb i Tomasz Przygoda reprezentujący Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi Opolskiego Urzędu Marszałkowskiego.
Komisja została powitana przed Budynkiem Wielofunkcyjnym przez przedstawicieli Gminy Zdzieszowice na czele w Panią Burmistrz Sybilą Zimerman i prezesem Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Wsi Januszkowice Panią Marią Kampa. Następnie goście zostali zaproszeni do świetlicy gdzie przygotowano prezentację w przedmiotowej sprawie omawianą przez Panią Sołtys Januszkowic oraz poczęstunek w tradycyjnym śląskim kołoczem.
Po prezentacji zaprezentowały się wszystkie grupy działające na terenie sołectwa w swoich strojach: przedstawiciel stowarzyszenia zrzeszającego młodzież w stroju górnika, zawodnik drużyny piłkarskiej LKS Górnik Januszkowice, wędkarze z Klubu Wędkarskiego Zdzieszowice, młodzi sportowcy ze szkoły podstawowej, członkinie orkiestry, kucharki oraz strażacy miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej.
Stroje ludowe, z którymi zapoznawano członków Komisji zostały specjalnie uszyte zgodnie z obowiązującymi na tym terenie wzorem. A wzory haftów, które zdobią je są zaczerpnięte z tradycji Opolskiej.
Dzięki tradycyjnym strojom ludowym mieszkańcy mają możliwość poznać historię Śląska Opolskiego jak również przypomnieć sobie dawno zapomniane już hafty z tego terenu. Stroje są wykorzystywane na różnego rodzaju uroczystościach (szkolnych, kościelnych, obrzędowych) na terenie sołectwa Januszkowice oraz poza granicami sołectwa (dożynki itp.).


Warto również dodać, iż Stowarzyszenie na realizację projektu pozyskało środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.