Wersja dla słabowidzących
Powiększ czcionkę za pomocą skrótu klawiszowego CTRL +, a pomniejsz za pomocą CTRL -
Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
Urząd Miejski
w Zdzieszowicach
Zakole Odry w Zdzieszowicach Bike Maraton Gmina Zdzieszowice Raj dla wędkarzy Zachód słońca

Przedstawiciele Gminy Zdzieszowice w Sand in Taufers. Konkurs o Europejską Nagrodę Wsi Rozstrzygnięty.

 

W lutym br. Gmina Zdzieszowice przystąpiła do konkursu organizowanego przez Europejskie Stowarzyszenie Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi (ARGE) pod mottem „Nowa energia dla dobrej współpracy”. Do konkursu przystąpiło około 80 gmin z całej Europy.

8.jpeg

Intencją konkursu było wyłonienie i wyróżnienie wyjątkowo wybitnych i wzorcowych aktywności i inicjatyw oraz ich promowanie uwzględniając ekonomiczny i kulturowy kontekst ocenianych obszarów. Najważniejszym kryterium była zasada aby przyjęte środki zgodnie z „Europejskim Wzorem Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi” ukierunkować na długofalowe wzmocnienie zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich.

7.jpeg

Motto konkursu kładzie szczególny nacisk na te europejskie miasta i wsie, które zajmują się zarówno w sensie słownym jak i praktycznym nową energią w celu wzmocnienia ich potencjału ekonomicznego, polepszania stanu środowiska naturalnego i więzi społecznych.

 

 5.jpeg

Po zakwalifikowaniu pisemnej ankiety w marcu br . Gminę Zdzieszowice wizytowała międzynarodowa grupa jurorów. Podczas dwudniowej wizytacji kompleksowo zweryfikowano zapisy ankiety zgłoszeniowej z stanem faktycznym.

 

 3.jpeg

Szczegółowej analizie został poddany plan zagospodarowania przestrzennego, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, wyposażenie /min. komputeryzacja/  szkół i przedszkoli, stan zaawansowania przygotowania terenów pod budownictwo jednorodzinne /wyposażenie tych terenów w media/, a nawet energie ludzką jaka wkładają lokalni liderzy w rozwój wsi i wiele innych zagadnień. 

Uwieńczeniem tych działań było zaproszenie do udziału w rozstrzygnięciu konkursu i rozdaniu nagród , które odbyło się w dniach 23-25 września 2010 w Sand in Taufers we Włoszech. Z Gminy Zdzieszowice do Włoch pojechała 6-cio osobowa grupa w składzie : Burmistrz Dieter Przewdzing, Zastepca Burmistrza Sybila Zimerman , Przewodnicząca Rady Miejskiej Monika Wąsik-Kudla oraz Sołtysi Rita Gradalska, Maria Kampa i Józef Wilczek. Ponadto w wyjeździe uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego oraz Urzędu Wojewódzkiego w Opolu.

 
2.jpeg

Gmina Zdzieszowice uplasowała się na III miejscu. W uzasadnieniu werdyktu Zdzieszowice szczególnie doceniono za prężny rozwój gospodarczymiasta przy jednoczesnym wsparciu wsi.

1.jpeg

Zapraszamy do relacji z pobytu w Sand In Taufers przygotowanej przez sołtysa wsi Żyrowa - Pana Józefa Wilczka

 

Streszczenie wyjazdu do Sand In Taufers, Włochy, południowy Tyrol.

                W wyniku uczestnictwa naszej gminy w konkursie ARGE Europejska Nagroda Odnowy Wsi  pod hasłem „Z nową energią do silnej współpracy” z Gminy Zdzieszowice na uroczystą galę do Sand In Taufers pojechało 6 osób w tym 3 – sołtysów z sołectw które czynnie uczestniczą w Opolskim Programie Odnowy Wsi.

                Po 14 godzinach jazdy dotarliśmy do pięknej miejscowości, położonej u podnóża gołych alpejskich, szczytów na których spoczywał śnieg. Mimo początku jesieni każdego ranka dało się zauważyć jak śniegu przybywało. Po zakwaterowaniu i krótkiej przerwie wzięliśmy udział w przygotowanym przemarszu przez piękne wąskie uliczki w Sand In Taufers. Razem z nami w pochodzie udział wzięli przedstawiciele z 29 innymi gmin z: Austrii­­, Niemiec, Węgier, Holandii, Czech, Włoch oraz Słowacji. Prezentacja naszej 16 osobowej, opolskiej grupy była swoistą prezentacją Śląska Opolskiego i naszego kraju – bowiem na tą uroczystość nie zdążyli dojechać przedstawiciele Gminy Dzierżoniów z woj. Dolnośląskiego.

               Nasza delegacja przebrana w ładne białe koszulki, czapki oraz parasolki z logiem miasta Zdzieszowice nie umknęła nikomu z oczu i zostaliśmy  nagrodzeni  gromkimi brawami przez wszystkich gości, uczestników oraz przez Burmistrza Sand In Taufers i kapitułę konkursu. Po zakończonym przemarszu zaproszono nas do hali wiejskiej która pomieściła wszystkich uczestników wraz z dwiema orkiestrami i okolicznymi widzami. Rozpoczęło się oficjalne otwarcie uroczystości. Wysłuchaliśmy przemówienia i podsumowania dorobku tej miejscowości. Naszą uwagę zwrócił spokój na tej wielkiej sali i kultura wszystkich uczestników uroczystości.  Przemawiających zawsze wszyscy słuchali pomimo konsumowania przygotowanych przekąsek. W całej hali nie było koszy na śmieci! Wszyscy spożywający posiłki odnosili opakowania tam gdzie je pobierali. O dziwo nie było służb porządkowych, a cały wieczór był spokojny i kulturalny.

                W drugim dniu braliśmy udział w przygotowanych warsztatach na których zostały omówione wszystkie problemy wsi zachodniej, jej rozwój i trudności z jakimi dzisiaj wieś musi się mierzyć. Pokazano również z jakich wsparć i rozwiązań można i należy skorzystać.

                Po południu rozpoczęło się oficjalne podsumowanie konkursu, w którym podano że zwycięzcą tej edycji konkursu została wieś z Austrii, położona jeszcze dalej na zachód wzdłuż pięknych Alpejskich Gór. Godnym podkreślenia był fakt że Burmistrz z przewodniczącą Rady Miejskiej i panią wiceburmistrz dyplom i dużą plakietkę konkursu słuchając podsumowania naszych osiągnięć w języku polskim. Nasza delegacja zaskoczony tym wyróżnieniem uroniła kilka łez szczęścia.

                Po zakończonym oficjalnym wręczeniu pamiątek uczestnictwa rozpoczęło się międzynarodowe spotkanie kulinarne uczestników z członkami komisji wizytujących poszczególne kraje. Wśród uczestników spotkać można było profesorów – moderatorów z Uniwersytetu Wrocławskiego gdzie w luźnej bezstresowej pogawędce wymieniliśmy się spostrzeżeniami.

                W sobotę rano pokazano nam dorobek tej miejscowości zamieszkującej zaledwie 5270 mieszkańców, z których 98,7% włada językiem niemieckim. Widzieliśmy wybudowaną elektrownię wodną z której to miejscowość czerpie 2mln Euro do budżetu rocznie, przetwórnię biomasy a także produkcje energii oraz ekologiczny budynek przedszkola.

                Jak widać z opisu Ja także tam byłem i dobre piwo piłem a co zobaczyłem i zapamiętałem to w skrócie opisałem .

Ps. W imieniu uczestników pragnę podziękować Wojewodzie, Marszałkowi oraz ich służbom za obdarzone zaufanie  jakim obdarzyli zdzieszowickie wsie. Jak widać - potrafiliśmy przy współudziale Burmistrza i RM w Zdzieszowicach stanąć na wysokości powierzonego zadania. Szczęść Wam Boże !!!

                                                                                                         Józef Wilczek - Sołtys wsi Żyrowa

   

Podstrona jest w trakcie wypełniania.