Wersja dla słabowidzących
Powiększ czcionkę za pomocą skrótu klawiszowego CTRL +, a pomniejsz za pomocą CTRL -
Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
Urząd Miejski
w Zdzieszowicach
Zakole Odry w Zdzieszowicach Bike Maraton Gmina Zdzieszowice Raj dla wędkarzy Zachód słońca

Burmistrz Dieter Przewdzing Rycerzem Jasnogórskiej Bogarodzicy

Podczas Europejskiej Pielgrzymki Rycerzy Jasnogórskiej Bogarodzicy w czasie uroczystej inwestytury 14 listopada został do grona tego Stowarzyszenia przyjęty Dieter Przewdzing, Burmistrz Zdzieszowic. Stowarzyszenie Rycerstwa Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy powstało w 1991 r. i uzyskało zatwierdzenie prawne jako stowarzyszenie wiernych Kościoła katolickiego w 1998 r. pod protektoratem papieża Jana Pawła II.

Należący do Stowarzyszenia rycerze na co dzień włączają się w działalność publiczną, kulturotwórczą, oświatową, charytatywną i medyczną. Rycerstwo Jasnogórskie ma charakter elitarny. Skupia w swym gronie wybitnych przedstawicieli życia naukowego, kulturalnego i społecznego, ludzi o wysokim autorytecie i uznaniu, sprawujących odpowiedzialne funkcje i urzędy. Obecnie Stowarzyszenie zrzesza 64 rycerzy. Do Rycerstwa należą m.in.: Paweł Wosicki, Adam Strzembosz, Stanisław Radwański, Mariusz Drapikowski, Leonard Ogierman, Jan Szafraniec, Antoni Zięba, a także paulini: o. Andrzej Napiórkowski i o. Eustachy Rakoczy. Do Rycerstwa Jasnogórskiej Bogarodzicy należeli także: śp. ks. prał. Henryk Jankowski, śp. prof. Andrzej Stelmachowski i śp. o. Ireneusz Pompa, paulin.
Rycerzy charakteryzuje specjalny ubiór: biały lub białokremowy płaszcz z błękitnym krzyżem ośmioramiennym, w którym umieszczony jest wizerunek Jasnogórskiej Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz ciemnogranatowy beret sześciokątny z błękitnym krzyżem ośmioramiennym. Członkowie noszą także miniaturowy Krzyż Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy.
W czasie uroczystej inwestytury w Sali Rycerskiej w niedzielę, 14 listopada, przyjęto nowych członków do grona Rycerstwa Jasnogórskiej Bogarodzicy. Nowymi rycerzami zostali:
- o. dr Henryk Ćmiel, paulin
- dr hab. Mieczysław Ryba, prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
- Dieter Przewdzing, burmistrz miasta Zdzieszowice
- Andrzej Rakoczy, rzemieślnik, brat paulina o. Eustachego Rakoczego.
Obrzędowi pasowania na rycerzy przewodniczył o. Jan Nalaskowski, dziekan Rycerstwa. Nowi Rycerze Jasnogórskiej Bogarodzicy na znak przynależności do Rycerstwa otrzymali krzyż, pamiątkowy dyplom i zostali przyobleczeni białym płaszczem z wyszytym niebieskim krzyżem.
Uroczystość uświetnił swoją grą Jasnogórski Oktet Dęty pod dyr. Marka Piątka.
Gościem specjalnym uroczystej inwestytury był o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów, który w dniu 29 kwietnia 2010 roku odwiedził naszą Gminę.

167463gal.jpeg

Na zdjęciu od lewej: o. Jan Nalaskowski, dziekan Rycerstwa; o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów; Burmistrz Dieter Przewdzing.

Zdjęcia pochodzą z serwisu http://www.jasnagora.com