Wersja dla słabowidzących
Powiększ czcionkę za pomocą skrótu klawiszowego CTRL +, a pomniejsz za pomocą CTRL -
Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
Urząd Miejski
w Zdzieszowicach
Zakole Odry w Zdzieszowicach Bike Maraton Gmina Zdzieszowice Raj dla wędkarzy Zachód słońca

Od listopada nadchodzą zmiany! Segregujemy popiół

Od listopada nadchodzą zmiany! Segregujemy popiół

Aby proces segregacji przebiegł jeszcze sprawniej Związek Międzygminny „Czysty Region” postanowił wykorzystać nieużywane w czasie okresu zimowego brązowe pojemniki na składowanie popiołu. Dotychczas to co pozostawało w naszych piecach po prostu wrzucało się do czarnego pojemnika, od listopada będziemy składować w brązowym. Segregacja dotyczy tylko mieszkańców domków jednorodzinnych, pozostali wyrzucają popiół na tych samych zasadach co wcześniej.

Od 1 lipca 2014 roku pojawiła się zmiana w regulaminie „Czystego Regionu”, która mówi o odpowiedniej segregacji odpadów zielonych i popiołu. Segregacja będzie przebiegała sezonowo. 

- W okresie zimowym nie mamy odpadów zielonych. Aby zagospodarować brązowy pojemnik, stojący w tym czasie pusty, należy wrzucać do niego popiół. Pojemnik będzie wtedy wykorzystywany podwójnie. Latem w okresie od 1 kwietnia do końca października, będzie przeznaczony na odpady zielone, a 1 listopada do 30 kwietnia na popiół -  mówi Dorota Stanek, główny specjalista ze Związku Międzygminnego „Czysty Region”.

Dzięki takiej segregacji popiół nie będzie musiał razem z innymi odpadami trafiać do przesiania. Będzie od razu segregowany, składowany, lub wykorzystywany na innych składowiskach do rekultywacji. W sytuacjach, gdy zabraknie miejsca w brązowym pojemniku, można skorzystać z czarnego. Nie wrzucajmy do worków. Pamiętajmy również o tym, że popiół musi być wystudzony. W przeciwnym razie może stopić plastikowy pojemnik.

 Zielone odpady, które jeszcze mogą się pojawić w listopadzie czyli głównie liście, należy wrzucić do czarnego pojemnika. Pamiętajmy, że popiół musi być już wystudzony, bo pojemniki są plastikowe i mogą się w ten sposób zniszczyć.

Warto przypomnieć sobie czym tak naprawdę są odpady zielone. To przede wszystkim:

-  drobne gałęzie

-  liście

- trawa

Tak więc wszystko to, co pozostaje z gospodarowania przydomowymi ogródkami. 

Pamiętajmy, że do zielonych odpadów nie zaliczamy:

- resztek kuchennych

- mięsa

- ryb

- kości

- pozostałości po czyszczeniu kocich kuwet, akwariów itp.

Te odpady należy wrzucać do pojemników czarnych. Do śmieci mieszanych w czarnym pojemniku wrzucamy również takie odpady jak:

- nieotwarte, przeterminowane konserwy

- zabrudzony, mokry papier

- niewielkie elementy drewniane

- zabrudzone woreczki i siatki na zakupy

- pieluchy jednorazowe, bandaże, plastry, artykuły higieny osobistej

- długopisy, ołówki, flamastry

- stare kosmetyki, resztki mydła

- butelki po olejach spożywczych

Z możliwości segregacji odpadów zielonych w specjalnych pojemnikach mogą korzystać tylko mieszkańcy domów jednorodzinnych. Posiadacze ogródków w zabudowach wielorodzinnych, odpady zielone wrzucają do worków, dostępnych w  firmach odpowiedzialnych za odbiór śmieci na danym terenie. Worki można również otrzymać w siedzibie Związku „Czysty Region”.