Od listopada nadchodzą zmiany! Segregujemy popiół
Od listopada nadchodzą zmiany! Segregujemy popiół
Aby proces segregacji przebiegł jeszcze sprawniej Związek Międzygminny „Czysty Region” postanowił wykorzystać nieużywane w czasie okresu zimowego brązowe pojemniki na składowanie popiołu. Dotychczas to co pozostawało w naszych piecach po prostu wrzucało się do czarnego pojemnika, od listopada będziemy składować w brązowym. Segregacja dotyczy tylko mieszkańców domków jednorodzinnych, pozostali wyrzucają popiół na tych samych zasadach co wcześniej.
Od 1 lipca 2014 roku pojawiła się zmiana w regulaminie „Czystego Regionu”, która mówi o odpowiedniej segregacji odpadów zielonych i popiołu. Segregacja będzie przebiegała sezonowo.
- W okresie zimowym nie mamy odpadów zielonych. Aby zagospodarować brązowy pojemnik, stojący w tym czasie pusty, należy wrzucać do niego popiół. Pojemnik będzie wtedy wykorzystywany podwójnie. Latem w okresie od 1 kwietnia do końca października, będzie przeznaczony na odpady zielone, a 1 listopada do 30 kwietnia na popiół - mówi Dorota Stanek, główny specjalista ze Związku Międzygminnego „Czysty Region”.
Dzięki takiej segregacji popiół nie będzie musiał razem z innymi odpadami trafiać do przesiania. Będzie od razu segregowany, składowany, lub wykorzystywany na innych składowiskach do rekultywacji. W sytuacjach, gdy zabraknie miejsca w brązowym pojemniku, można skorzystać z czarnego. Nie wrzucajmy do worków. Pamiętajmy również o tym, że popiół musi być wystudzony. W przeciwnym razie może stopić plastikowy pojemnik.
Zielone odpady, które jeszcze mogą się pojawić w listopadzie czyli głównie liście, należy wrzucić do czarnego pojemnika. Pamiętajmy, że popiół musi być już wystudzony, bo pojemniki są plastikowe i mogą się w ten sposób zniszczyć.
Warto przypomnieć sobie czym tak naprawdę są odpady zielone. To przede wszystkim:
- drobne gałęzie
- liście
- trawa
Tak więc wszystko to, co pozostaje z gospodarowania przydomowymi ogródkami.
Pamiętajmy, że do zielonych odpadów nie zaliczamy:
- resztek kuchennych
- mięsa
- ryb
- kości
- pozostałości po czyszczeniu kocich kuwet, akwariów itp.
Te odpady należy wrzucać do pojemników czarnych. Do śmieci mieszanych w czarnym pojemniku wrzucamy również takie odpady jak:
- nieotwarte, przeterminowane konserwy
- zabrudzony, mokry papier
- niewielkie elementy drewniane
- zabrudzone woreczki i siatki na zakupy
- pieluchy jednorazowe, bandaże, plastry, artykuły higieny osobistej
- długopisy, ołówki, flamastry
- stare kosmetyki, resztki mydła
- butelki po olejach spożywczych
Z możliwości segregacji odpadów zielonych w specjalnych pojemnikach mogą korzystać tylko mieszkańcy domów jednorodzinnych. Posiadacze ogródków w zabudowach wielorodzinnych, odpady zielone wrzucają do worków, dostępnych w firmach odpowiedzialnych za odbiór śmieci na danym terenie. Worki można również otrzymać w siedzibie Związku „Czysty Region”.