ŚWIADCZENIA Z FUNDUSZU ALIMENTACYJNEGO
Okres świadczeniowy 2018/2019 (od 01.10.2018 r. do 30.09.2019r.)
Podstawa prawna:
-
Ustawa z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (tekst jednolity: Dz. U. z 2019 r., poz. 670 ze zm.)
-
Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 lipca 2017 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania, sposobu ustalania dochodu oraz wzorów wniosku, zaświadczeń i oświadczeń o ustalenie prawa do świadczenia z funduszu alimentacyjnego (Dz. U. z 2017r. poz. 1467).
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują osobie uprawnionej:
-
do ukończenia 18 roku życia albo,
-
do ukończenia 25 roku życia w przypadku, gdy dziecko uczy się w szkole lub szkole wyższej,
-
w przypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności- bezterminowo.
Osobą uprawnioną do otrzymania świadczenia z funduszu alimentacyjnego jest osoba uprawniona do alimentów od rodzica na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, jeżeli egzekucja okazała się bezskuteczna.
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego nie przysługują, jeśli osoba uprawniona:
-
została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie lub w pieczy zastępczej;
-
zawarła związek małżeński.
Kryteria i warunki udzielania pomocy:
-
Bezskuteczność egzekucji - oznacza to egzekucję, w wyniku której w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie wyegzekwowano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych, albo postępowanie upadłościowe, w toku którego w okresie ostatnich dwóch miesięcy nie otrzymano pełnej należności z tytułu zaległych i bieżących zobowiązań alimentacyjnych; za bezskuteczną egzekucję uważa się również niemożność wszczęcia lub prowadzenia egzekucji alimentów przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu przebywającemu poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności z powodu:
-
a) braku podstawy prawnej do podjęcia czynności zmierzających do wykonania tytułu wykonawczego w miejscu zamieszkania dłużnika,
b) braku możliwości wskazania przez osobę uprawnioną miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą;
-
Osoby ubiegające się o świadczenia z funduszu alimentacyjnego muszą spełniać kryterium dochodowe - miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć 800,00 zł.,
-
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługuje w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, jednakże nie wyższej niż 500,00 zł.
-
Świadczenia z funduszu alimentacyjnego wypłaca się w okresach miesięcznych.
Tryb załatwienia sprawy:
-
Wniosek o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego należy złożyć w ośrodku pomocy społecznej właściwym ze względu na miejsce zamieszkania wierzyciela.
-
Decyzję o ustaleniu prawa do świadczenia z funduszu alimentacyjnego wydaje się w ciągu jednego miesiąca od daty wpływu wniosku.
-
Prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego ustala się począwszy od miesiąca, w którym został złożony wniosek wraz z wymaganą dokumentacją w tutejszym ośrodku, do końca okresu świadczeniowego.
Okres świadczeniowy trwa od: 1 października 2019 r. do 30 września 2020 r.
Wnioski o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy są przyjmowane od dnia 1 sierpnia danego roku, a w przypadku wniosków składanych drogą elektroniczną – od dnia 1 lipca danego roku.
W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowy okres świadczeniowy 2019/2020 złoży wniosek wraz z dokumentami:
-
do dnia 31 sierpnia ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata świadczeń przysługujących za miesiąc październik następuje do dnia 31 października.
-
od dnia 1 września do dnia 30 września danego roku, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata przysługujących świadczeń z funduszu alimentacyjnego następuje do dnia 30 listopada tego roku.
-
od dnia 1 października do dnia 31 października danego roku, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata przysługujących świadczeń z funduszu alimentacyjnego następuje do dnia 31 grudnia tego roku.
-
od dnia 1 listopada do dnia 30 listopada danego roku, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata przysługujących świadczeń z funduszu alimentacyjnego następuje do dnia 31 stycznia następnego roku.
-
od dnia 1 grudnia danego roku do dnia 31 stycznia następnego roku, ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wypłata przysługujących świadczeń z funduszu alimentacyjnego następuje do ostatniego dnia lutego następnego roku.
Tryb odwoławczy:
Od decyzji przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu za pośrednictwem organu wydającego decyzję w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji.
Do wniosku ustalającego prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego należy dołączyć odpowiednio:
-
Zaświadczenia lub oświadczenia dokumentujące wysokość innych dochodów, m.in. dochody nieopodatkowane osiągnięte w roku 2018 r. w tym m. in.:
-
Stypendium szkolne,
-
Alimenty na rzecz dzieci,
-
Dochody uzyskiwane za granicą Rzeczypospolitej Polskiej, pomniejszone odpowiednio o zapłacone za granicą Rzeczypospolitej Polskiej: podatek dochodowy oraz składki na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne i obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne;
-
-
Oświadczenie o przeciętnej wielkości gospodarstwa rolnego;
-
Zaświadczenie członka rodziny rozliczającego się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne, o dochodzie osiągniętym w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy,
-
Odpis podlegającego wykonaniu orzeczenia sądu zasądzającego alimenty, odpis postanowienia sądu o zabezpieczeniu powództwa o alimenty, odpis protokołu zawierającego treść ugody sądowej lub ugody zawartej przez mediatorem (oryginały do wglądu),
-
Zaświadczenie organu prowadzącego postępowanie egzekucyjne albo oświadczenie stwierdzające bezskuteczność egzekucji świadczeń alimentacyjnych, lub
-
Informację właściwego sądu lub właściwej instytucji o podjęciu przez osobę uprawnioną czynności związanych z wykonywaniem tytułu wykonawczego za granicą albo o niepodjęciu tych czynności w szczególności w związku z
- brakiem podstawy prawnej do ich podjęcia lub
- brakiem możliwości wskazania przez osobę uprawnioną miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą, -
W przypadku utraty dochodu do wniosku o świadczenie z funduszu alimentacyjnego należy dołączyć dokumenty potwierdzające ich utratę oraz ich wysokość, m.in.:
- świadectwo pracy, /- pit-y 11, -
W przypadku uzyskania dochodu do wniosku o świadczenie z funduszu alimentacyjnego należy dołączyć dokumenty potwierdzające ich uzyskanie oraz ich wysokość, m.in.:
- umowa o pracę, umowa zlecenie lub, zaświadczenie o okresie zatrudnienia oraz zaświadczenie lub oświadczenie o wysokości uzyskanego dochodu z miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód został osiągnięty, -
Orzeczenie o znacznych stopniu niepełnosprawności (jeżeli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne) – oryginał do wglądu.
W przypadku gdy okoliczności sprawy mające wpływ na prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego wymagają potwierdzenia innym dokumentem niż w/w wymienione, podmiot realizujący świadczenie może domagać się takiego dokumentu.
Wnioski o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego są dostępne w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Zdzieszowicach przy ul. Piastów 20, w pokoju Nr 2. W razie jakichkolwiek pytań proszę kontaktować się z pracownikami, tel. 77 472 66 15
Wnioski na kolejny okres obowiązujący od dnia 01.10.2020 r. do dnia 30.09.2021 r., są przyjmowane od dnia 1 sierpnia 2020 r., a w przypadku wniosków składanych drogą elektroniczną od dnia 1 lipca 2020 r.